PrzepisSłodkościChorwaci po nich depczą. Polacy zbierają i pakują do słoików

Chorwaci po nich depczą. Polacy zbierają i pakują do słoików

Dżem z fig pokochają dorośli i dzieci
Dżem z fig pokochają dorośli i dzieci
Źródło zdjęć: © Canva | jabiru

16.09.2024 15:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do kanapek, ciast i serów. Bardzo gęsty i pełny słodyczy dżem z fig to gratka na spiżarnianych półkach. Figa to przecież nie cukinia czy jabłka, których ci u nas pod dostatkiem. Chorwaci już tak, mogą przebierać w gatunkach, wybrzydzać, a może nawet deptać. Polacy z kolei zbierają i szukają sposobu na wykorzystanie tych smacznych owoców. Dżem zdaje się rozwiązaniem idealnym.

Nie sposób odwiedzić Chorwację i nie zjeść figi. Drzewka figowe są tam obecne niemalże wszędzie, a szczególnie upodobały sobie Dalmację. Najwięcej figowych skupisk znajdziemy w parkach, a także na prywatnych posesjach. Chorwaci fig mają więc pod dostatkiem, zdarza im się depnąć na to tu, to tam leżący owoc. Polacy z kolei korzystają z dobroci fig, ponieważ nie jest to u nas powszechny owoc. Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie ich smaku jest przygotowanie dżemu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Świeże figi idealne na dżem. Koniecznie zrób większy zapas

To właśnie wczesna jesień jest najlepszym okresem na jedzenie fig prosto z drzewek. Ich delikatność, miękkość i słodycz są nie do podrobienia, trudno bowiem opisać smak fig, najlepiej po prostu skosztować choć jednej. A jeśli masz do wykorzystania więcej niż kilka garści tych owoców, postaw na smaczny dżem. Sprawdzi się jako dodatek do deserów, kanapek czy naleśników. Taki dżem możesz serwować również na desce z serami, czym z pewnością zaskoczysz gości.

Dżem z fig przygotowany wedle poniższego przepisu może spędzić w piwnicy lub innym zaciemnionym miejscu do 4 miesięcy. Jeśli jednak planujesz przygotować większy zapas przetworów, nawet na cały rok, lepiej zabezpieczyć słoiki i od razu je zapasteryzować. Pamiętaj, że pasteryzując gorący jeszcze dżem, należy do garnka ze słoikami wlać ciepłą wodę. Od momentu zagotowania licz ok. 20 minut. Po tym czasie wyjmij słoiki z garnka i odstaw do góry dnem na 24 godziny. Następnie przechowuj w miejscu ciemnym i chłodnym.

Chorwacja słynie z drzew figowych
Chorwacja słynie z drzew figowych © Canva | A_Lein

Dżem z fig. Przepis

Składniki:

  • 1 kg świeżych fig,
  • 160 g cukru trzcinowego,
  • 1 laska wanilii,
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • pół łyżeczki cynamonu
  • sok wyciśnięty z jednej pomarańczy.

Przygotowanie:

  1. Figi dokładnie wymyj i osusz, a następnie pozbądź się końcówek i pokrój owoce na mniejsze kawałki, np. w plastry.
  2. Figi przełóż do garnka o grubym dnie, dodaj sok z pomarańczy, sok z cytryny, cukier, miąższ z laski wanilii i cynamon.
  3. Podgrzej całość, a kiedy owoce zaczną się rozpadać, zmniejsz ogień i gotuj całość ok. 60-90 minut, aż dżem będzie odpowiednio gęsty.
  4. Jeszcze gorący dżem przelej do wyparzonych słoików, zakręć i odstaw do góry dnem. Przetwory przykryj grubym ręcznikiem lub kocem i odstaw do ostudzenia na 24 godziny.
  5. Następnie schowaj dżem do piwnicy lub innego chłodnego i zaciemnionego miejsca.