Chorwacka rolada z orzechami. Może śmiało konkurować nawet z polskim makowcem
Wyciągnąłem z plecaka wielki kawał poviticy, zwanej też orahnjačą, i wcinając, gapiliśmy się, jak płynie rzeka. Orahnjača w slawońskich domach zwykle przygotowywana jest na święta, kiedy więc rano zobaczyłem ją w cukierni w Osijeku, poprosiłem o kawałek bez chwili wahania, bo druga taka okazja mogła się nie powtórzyć.
02.12.2024 16:40
Masę z orzechów włoskich, miodu i cynamonu nakłada się na drożdżowe ciasto i zwija jak roladę. Jest też wersja z makiem, która jako żywo przypomina polski makowiec. Czasem roladę uzupełnia się rodzynkami lub suszonymi porzeczkami. Bywa również, że w nadzieniu ląduje nieco śmietany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ORAHNJAČA - rolada faszerowana orzechami włoskimi i rodzynkami
Składniki na 2 rolady:
Ciasto:
- 400 g mąki tortowej,
- 110 g masła,
- 75 g kwaśnej śmietany 18 proc.,
- 60 g cukru,
- skórka starta z cytryny,
- 7 g suchych drożdży,
- 1 jajko "zerówka",
- 1 żółtko.
Masa orzechowa:
- 500 g obranych orzechów włoskich,
- 75 g masła,
- 150 g cukru,
- 150 g miodu,
- 100 g rodzynek,
- 2 łyżeczki cynamonu,
- 20 ml soku z cytryny,
- 40 ml śliwowicy.
Sposób przygotowania:
- Mąkę wsypujemy do miski. Rozgarniamy na boki. W środek wbijamy jajko i żółtko (białka użyjemy do nasmarowania orzechowca przed pieczeniem) i dodajemy wszystkie pozostałe składniki.
- Zagniatamy szybko zwarte, jednorodne ciasto. Odkładamy na godzinę do lodówki.
- Na dużą patelnię wlewamy miód, dodajemy masło i cukier. Podgrzewamy do połączenia składników. Dodajemy cynamon i potłuczone w moździerzu na miazgę orzechy. Mieszamy. Cały czas podgrzewamy. Kiedy wszystko zacznie wyglądać jak porządna konfitura, dodajemy sok z cytryny i śliwowicę, mieszamy i wyłączamy gaz.
- Ciasto dzielimy na dwie części. Każdą z nich wałkujemy na prostokąt o wymiarach 40 na 30 centymetrów. Na każdy nakładamy połowę masy orzechowej, zostawiając nieco miejsca przy końcu wzdłuż dłuższej krawędzi. Ciasto zwijamy niezbyt ciasno, podwijamy końcówki. Roladę zawijamy w papier do pieczenia, zostawiając między papierem a ciastem przestrzeń szeroką na trzy palce. Orzechowiec urośnie w trakcie pieczenia, ale nie pęknie.
- Pieczemy mniej więcej 55 minut w 180 stopniach Celsjusza. Ciasto musi pięknie zbrązowieć, ale wszystko zależy od piekarnika.
- Można też orzechowiec upiec w keksówce albo w okrągłej formie. Kształty bywają różne, smak za każdym razem tak samo wspaniały.
Przepis pochodzi z książki Bartka Kieżuna "Chorwacja do zjedzenia"