PoradyCzwarta strona tarki ułatwia gotowanie. Mało kto wie, jak jej używać

Czwarta strona tarki ułatwia gotowanie. Mało kto wie, jak jej używać

Do czego służy czwarta strona tarki?
Do czego służy czwarta strona tarki?
Źródło zdjęć: © Canva | wakila

15.09.2024 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, do czego służą poszczególne strony ręcznej tarki kuchennej? Zwykle mamy do czynienia z czterema różnymi ostrzami: trzema tzw. oczkami oraz jedną stroną z podłużnymi i wąskimi nożami. Te ostatnie mogą ułatwić gotowanie jak żadne inne. Mimo to wiele osób nadal nie wie, do czego służą.

Pamiętajmy jednak, że tarka tarce nierówna, nie każda też posiada cztery ostrza. Są przecież tarki zbudowane na podstawie sześciokąta, a także profesjonalne z demontowanymi ostrzami np. do ścierania korzeni imbiru i oddzielania włókien. Jednak ta podstawowa tarka, którą z pewnością większość z nas ma w kuchennych szafkach i szufladach, oferuje cztery różne "roboczostrony". Do czego służą?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do czego służą poszczególne strony ręcznej tarki kuchennej?

Mamy drobne oczka, które idealnie nadają się do ścierania skórki cytrusów i twardych serów. Na nich możemy też zetrzeć czosnek, jeśli brak w pobliżu praski, przyprawy w kawałkach, a miękkie składniki można przeobrazić w purée. Następnie mamy średnie oka. Na nich ścieramy marchew na surówkę, imbir do sałatek oraz ziemniaki do placków ziemniaczanych. Bardzo grube oczka, doskonale znane ze swojej uniwersalności, wykorzystujemy do ścierania jajek na pastę jajeczną, warzyw do przygotowania placuszków czy surówek, a także serów itd.

Pozostaje jeszcze jedna strona tarki - z podłużnymi wąskimi oczkami. Nie korzystamy z niej tak często jak ze strony z grubymi oczkami, mimo że drzemie w niej spory potencjał. Tarką tą powinni zainteresować się zwłaszcza fani chipsów - czy to ziemniaczanych, czy buraczanych lub innych warzywnych. Czwarta strona tartki służy bowiem do szatkowania w długie i cienkie paski. Działa jak mandolina.

Do czego służy wąski, podłużne ostrze przy ręcznej tarce?
Do czego służy wąski, podłużne ostrze przy ręcznej tarce?© Canva | Sergnester

Strona do szatkowania jest tępa. Jak naostrzyć ręczną tarkę?

Dzięki czwartej stronie tarki do szatkowania uzyskamy cienkie plasterki ziemniaków na chipsy, ogórków na mizerię czy kapusty do surówki lub słoików. Zanim jednak przystąpisz do pracy, upewnij się, że oczka są dobrze naostrzone. Co jeśli okaże się, że czwarta strona do szatkowania nie spełnia oczekiwań i miażdży warzywa, zamiast wykrajać z nich piękne plastry?

Dobra wiadomość jest taka, że tartkę można naostrzyć w domu. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu ani skomplikowanych technik. Wystarczy wykorzystać tani papier ścierny o dwóch gradacjach: 240 oraz 800. Ustaw tarkę na desce i przytrzymaj ją jedną ręką, podczas gdy drugą przesuwaj papier ścierny po całej jej powierzchni. Na początku stosuj papier o niższej gradacji, wykonując ruchy góra-dół. Po wykonaniu około 30 takich manewrów zmień papier na wyższą gradację i powtórz proces, pocierając tarkę kilkanaście razy.