Czy dorsz na pewno jest zdrowszy od miruny? Dietetyczka odpowiada
Chcesz włączyć do diety więcej ryb, ale nie potrafisz dokonać wyboru pomiędzy jednym gatunkiem a drugim? Gąszcz informacji, przez który trzeba się przedrzeć, nie ułatwia podjęcia takiej decyzji. Z pomocą przychodzą rady specjalistów.
13.08.2024 11:46
Dietetyczka kliniczna Karolina Topolska wyjaśnia, dlaczego warto włączyć ryby do diety. W serwisie zywienie.medonet.pl odpowiada na pytanie internauty, dotyczące jego wątpliwości co do wyboru pomiędzy miruną a dorszem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miruna czy dorsz: która ryba jest zdrowsza?
Serwis zywienie.medonet.pl opublikował pytanie internauty, dotyczące jedzenia ryb, a konkretnie wyboru pomiędzy dorszem a miruną. Mężczyzna wskazał, że chciałby wiedzieć, która z nich będzie lepszym uzupełnieniem diety. Zapytał również o to, na co zwracać uwagę, kupując ryby. Odpowiedzi udzieliła dietetyczka kliniczna Karolina Topolska.
"Obie ryby są wartościowymi produktami i nie należy wybierać tylko jednej z nich na poczet drugiej. Mogą się one jednak nieco różnić składami odżywczymi" - wyjaśnia dietetyczka kliniczna Karolina Topolska na łamach zywienie.medonet.pl.
Dalej wskazała, że zarówno miruna, jak i dorsz są niskokaloryczne, a także cechują się podobną zawartością białka. Ponadto obie ryby są źródłem witamin oraz składników mineralnych, tym samym więc i jedna, i druga stanowi zdrową opcję i może być spożywana jako część zrównoważonej diety. Dietetyczka podkreśliła jednak, że dorsz wyróżnia się wyższą zawartość kwasów omega-3 oraz jodu. Specjalistka dodała również, że ryby najlepiej jest gotować na parze lub dusić, a przed zakupem zwrócić uwagę na ich wygląd i zapach, a także na to, w jaki sposób są przechowywane. Oczywiście najlepiej jest wybierać ryby certyfikowane.
Zobacz także
Dlaczego należy jeść ryby?
Zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) zaleca się spożywanie ryb dwa razy w tygodniu. W tych dwóch porcjach powinna znaleźć się przynajmniej jedna tłusta ryba morska. Jedna porcja ryby to mniej więcej 150 gramów.
Dlaczego ryby są tak istotnym składnikiem diety? To niezwykle cenne źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego, a także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A i D. Ryby chude natomiast są bogate w witaminy z grupy B. Gatunki małych ryb, takie jak sardynki czy szprotki, które spożywane są w całości, wraz z głowami i ościami, są doskonałym źródłem składników mineralnych, takich jak wapń, fosfor, selen czy jod.
Przede wszystkim jednak ryby, a w szczególności tłuste ryby morskie, są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3 przynosi niezliczenie wiele korzyści zdrowotnych, a spośród nich wymienić należy: zmniejszanie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, zapobieganie i leczenie cukrzycy typu 2, nadwagi i otyłości, obniżanie ryzyka rozwoju nowotworów, choroby Alzheimera, demencji, działanie antydepresyjne czy zwiększenie odporności.