Czym różni się masło klarowane od zwykłego? O tym trzeba wiedzieć
Bez masła nie wyobrażamy sobie codziennych posiłków, pieczenia, a często także smażenia. Tylko tego zwykłego czy klarowanego? Choć łączy je nazwa, to jednak sporo też dzieli. Dobrze wiedzieć, jak używać jednego i drugiego.
Masło zwykłe, w kostce jest nam znacznie lepiej znane niż to klarowane. Według przepisów powinno zawierać od 80 proc. do 90 proc. tłuszczu mlecznego. Tradycyjnie masło wytwarza się z mleka krowiego. Takich właśnie informacji powinniśmy szukać na etykiecie. A jak jest z masłem klarowanym?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sałatka Drwala wygryzie inne przystawki. Hitowa warstwowa sałatka na imprezę
Z kuchni indyjskiej
Masło klarowane znane również jako ghee, jest produktem o długoletniej tradycji, zwłaszcza w kuchni indyjskiej. Proces jego wytwarzania polega na delikatnym podgrzewaniu zwykłego masła, co pozwala na oddzielenie tłuszczu mlecznego od wody oraz białek mleka takich jak kazeina.
Zawierają witaminy
Zarówno masło tradycyjne, jak i klarowane, dostarcza ważnych dla organizmu witamin, takich jak A, D, E i K. Klarowane wyróżnia się dodatkowo zawartością krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na zdrowie jelit. Badania wskazują, że kwasy te mogą łagodzić stany zapalne.
Czym różni się masło klarowane od zwykłego?
- Wyższa temperatura dymienia. Masło klarowane nadaje się do smażenia i pieczenia w wysokich temperaturach. Nie ulega przypaleniu tak łatwo jak zwykłe masło, którego można używać tylko do krótkiego smażenia, na przykład do jajecznicy.
- Nie zawiera laktozy i kazeiny. Jest polecane dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na kazeinę.
- Dłuższa przydatność do spożycia. Może być przechowywane w lodówce nawet do roku i nie traci swoich cennych właściwości.