Dietetycy odradzają takie połączenie. Pomidory stracą połowę cennych wartości
Widać, że tęsknimy za latem. Świadczy o tym chociażby popularność tematów związanych z pomidorami. Wokół tego warzywa narosło wiele mitów, które są powtarzane w szerokim obiegu. Od lat na tapecie jest temat, z czym nie należy łączyć pomidorów. Pewna grupa produktów szczególnie daje do myślenia i nie są to ani ogórki, ani twaróg.
Na samym początku należy zaznaczyć, że żadne z tych "zakazanych" połączeń nie jest szkodliwe dla zdrowia. Jednak w przypadku pewnych połączeń wartości odżywcze pomidorów ulegają znacznemu zmniejszeniu. Dużą różnicę widać w przypadku łączenia ich z warzywami zawierających dużą ilość żelaza. Likopen, którego pomidory są głównym źródłem, w połączeniu z produktami o wysokiej zawartości żelaza spada o połowę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Złam klasyczny przepis. Zrób "odwróconą tartę" z pomidorami i mozzarellą
Kilka słów na temat popularnych mitów o pomidorach
Pomidory możesz jeść zarówno z ogórkami, jak i twarogiem, chociaż prawdą jest, że te składniki mają wpływ na swoje właściwości. Ogórki powodują utlenianie witaminy C, która jest zawarta w pomidorach, ale nie powoduje to uszczerbku na zdrowiu, ponieważ pomidory nie są jej głównym dostarczycielem.
Z kolei mit na temat niełączenia pomidorów z twarogiem obala mgr Aleksandra Cichocka z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Zaznacza, że opinie krążące w internecie na temat tego zestawu nie mają uzasadnienia naukowego.
O jaki składnik warto walczyć?
Cała batalia rozgrywa się o likopen, czyli naturalny barwnik z grupy karotenoidów. Składnik ten występuje nie tylko w pomidorach, ale także w arbuzach, owocach dzikiej róży i czerwonych grejpfrutach. W pomidorach i arbuzach zawartość tej substancji jest na podobnym poziomie – ok. 7-8 mg w 100 g, ale w przypadku pomidorów dojrzewających na słońcu może wzrosnąć nawet do 20 mg na 100 g. O wiele mniej likopenu zawierają owoce dzikiej róży (4-6 mg) i czerwone grejpfruty (1-3 mg).
Okazuje się, że likopen odgrywa kluczową rolę w ochronie zdrowych komórek przez transformacją w komórki nowotworowe. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio zaobserwowali, że najczęściej gromadzi się on w prostacie, zapobiegając chorobie nowotworowej tego organu.
Badanie naukowców z Ohio
Naukowcy postanowili zaobserwować, jak dodatek żelaza wpływa na poziom likopenu w pomidorach. Jedna z autorek badania, Rachel Kopec, tak komentuje wyniki eksperymentu:
"Kiedy ludzie wraz ze swoim posiłkiem przyjmowali żelazo, widzieliśmy prawie dwukrotny spadek absorpcji likopenu (...).Wiemy, że zmieszanie żelaza z niektórymi związkami powoduje ich zniszczenie, ale nie wiedzieliśmy, jak wpłynie to na korzystne dla organizmu karotenoidy, takie jak likopen, występujący w niektórych owocach i warzywach" – powiedziała Kopec (za: onkonet.pl).
Tak duża różnica w spadku likopenu daje do myślenia i skłania do zweryfikowania przepisów na ulubione dania, takie jak fasolka po bretońsku, czy zupa pomidorowa z soczewicą. Pod znakiem zapytania znajdują się też pyszne śledzie po kaszubsku z suszoną śliwką i rodzynkami.
Z jakimi produktami nie łączyć pomidorów?
Do znacznego spadku likopenu w pomidorach przyczyniają się produkty bogate w żelazo, takie jak awokado, porzeczki, groch, fasola, soczewica, soja, jabłka, śliwki i rodzynki. Za to wskazane jest podgrzewanie pomidorów i mieszanie ich ze zdrowymi tłuszczami, na przykład oliwą z oliwek. Obróbka termiczna sprzyja uwalnianiu likopenu, a dodatek tłuszczu ułatwia wchłanianie do organizmu.