Do Polski zbliża się atak zimy. Pyszna i sycąca zupa na chłodniejsze dni przyda się w każdej kuchni
Zalewajka to zupa o wiejskim rodowodzie, której historia sięga daleko wstecz. W jej skład wchodzą takie składniki jak zakwas, ziemniaki oraz kiełbasa. Jej przygotowanie jest niezwykle proste, a efekt końcowy to pyszna i sycąca potrawa. Zapraszamy do zapoznania się z przepisem!
03.01.2024 10:48
Zalewajka to zupa, której korzenie są ściśle związane z centralną Polską, a w szczególności z Radomskiem. To właśnie z tego miasta, położonego w województwie łódzkim, pochodzą najstarsze zapiski dotyczące tej potrawy. W XIX wieku ziemniaki były jednym z głównych składników wykorzystywanych do gotowania w tym regionie. Połączenie ich z barszczem dało początek zupie, którą nazwano zalewajką. Dziś, ta tradycyjna potrawa jest wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tradycja zalewajki jest ciągle żywa. W Radomsku organizowane są festiwale zalewajki, które co roku przyciągają wielu miłośników tej historycznej potrawy. Kilka lat temu, na jednym z festiwali, ilość ugotowanej zalewajki wyniosła aż 2500 litrów. To imponujący wynik, prawda?
Jeśli zainteresował cię ten wstęp, to z przyjemnością przedstawiamy ci przepis na zalewajkę. Oto on.
Tradycyjna zupa zalewajka
Składniki:
- 500 g ziemniaków typu B,
- 1 litr wody,
- 500 ml zakwasu żytniego,
- 4 suszone grzyby,
- 2 cebule,
- 150 g słoniny,
- 150 g podwędzanej kiełbasy,
- 4 łyżki śmietany 18 proc.,
- 3 ząbki czosnku,
- kilka listków laurowych,
- kilka kulek ziela angielskiego,
- 1 łyżka majeranku,
- sól, pieprz,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Przygotowanie zalewajki zaczyna się od namoczenia grzybów w ciepłej wodzie na około godzinę. Następnie ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę.
- W drugim garnku rozgrzewamy niewielką ilość oleju i smażymy na nim pokrojoną w kostkę słoninę. Kiedy zacznie ona zamieniać się w skwarki, dodajemy obraną i drobno posiekaną cebulę.
- Kiedy cebula zacznie się szklić, dodajemy pokrojoną w plastry kiełbasę, liście laurowe, ziele angielskie oraz po pół łyżeczki soli i pieprzu. Całość zalewamy litrem wody, a następnie dodajemy ziemniaki i namoczone grzyby.
- Zupę doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy pod przykryciem przez 20 minut.
- Zakwas łączymy ze śmietaną, przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku i majerankiem, a następnie mieszamy. Kiedy ziemniaki w garnku będą już ugotowane, dodajemy przygotowaną mieszankę do zupy. Ustawiamy mały ogień i czekamy, aż zalewajka zacznie się gotować. Kiedy tak się stanie, zdejmujemy ją z palnika. Doprawiamy solą i pieprzem. Smacznego!