Do zupy owocowej dodaję ziemniaki i podaję na Wigilię. Ten przepis jest w mojej rodzinie od pokoleń
Każdy region Polski ma swoje potrawy i zwyczaje świąteczne, które u niektórych mogą budzić zdumienie. Jednym z takich dań jest bez wątpienia garus. Owocowa zupa z ziemniakami to przysmak, który pokochała cała moja rodzina.
19.12.2023 | aktual.: 19.12.2023 12:26
Chociaż z Wigilią i Bożym Narodzeniem kojarzy się przede wszystkim barszcz, grzybowa czy rybna, to w województwie świętokrzyskim oraz w Małopolsce ustępują one często garusowi. Ta tradycyjna zupa owocowa, przygotowywana z rozgotowanych gruszek, jabłek i śliwek to zaskakujący przysmak, który podaje się nie z makaronem, a z ziemniakami okraszonymi boczkiem. Brzmi nietypowo, ale smakuje naprawdę bardzo dobrze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Garus z ziemniakami
Zupy owocowe dla jednych są przysmakiem z dzieciństwa, dla innych z kolei traumą ze szkolnych stołówek. W kuchni staropolskiej zupa owocowa pojawia się jednak jako wigilijny przysmak, chociaż w nieco zmodyfikowanej odsłonie. Zaprawka z mąki zagęszcza zupę.
Garus, czyli grusconka, to tradycyjna polska zupa owocowa, która pochodzi prawdopodobnie z obszarów Śląska, Małopolski i Kielecczyzny. Garus jest popularnym daniem wigilijnym, ale można go podawać również na inne okazje. Jest to sycąca i pożywna zupa, która może być podawana na gorąco lub na zimno.
Składniki:
- 200 g obranych jabłek,
- 200 g obranych gruszek,
- 200 g śliwek, bez pestek,
- cukier- do smaku, ok. 4 łyżek.
Zaprawka:
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
- 1/2 szklanki zimnej wody.
Sposób przygotowania:
- Myję wszystkie owoce.
- Obieram je ze skórki i usuwam pestki.
- Kroję je na kawałki i przekładam do garnka. Wlewam 800 ml wody.
- Gotuję na wolnym ogniu, aż owoce się rozgotują, czyli około 20 minut. Przecieram je wówczas przez sito.
- W szklance zimnej wody rozpuszczam mąkę ziemniaczaną.
- Wlewam ją do gorącej zupy i szybko mieszam. Dodaję tyle wody, aby zupa miała konsystencję gęstej zupy. Zagotowuję.
- Do garusa podaję ugotowane ziemniaki utłuczone z roztopionymi skwarkami.
Cukier dodaję stopniowo, w zależności od słodkości owoców. Nie może być zbyt słodka, więc jeśli przesłodzę, dodaję sok z cytryny. Doprawiam według własnego gustu, aby smak był pomiędzy smakiem kisielu a kompotu. Najlepiej, jeśli owoce są dojrzałe, wtedy lepiej się rozgotują i mają bardziej aromatyczny smak.