Drożdżowe zawijaki świetnie sprawdzą się jako deser, jak i drugie śniadanie
Pomysłów na drożdżowe wypieki w domowym wydaniu nigdy za wiele. Tym bardziej, jeśli wychodzą tak smaczne jak dzisiejsza propozycja. Już od samego patrzenia nie sposób im się oprzeć!
18.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chyba zgodzisz się ze mną, że nie ma piękniejszego zapachu w kuchni od domowych wypieków. Ja go wręcz uwielbiam, dlatego nie powinien zdziwić cię fakt, że bardzo często pracuję właśnie nad tego typu przepisami. Szczególnie uwielbiam kombinować z ciekawą formą wypieku, jak i nowymi smakami.
A skoro mowa już o takich cechach, to bez problemu znajdziesz je w dzisiejszym przepisie. Nie dość, że przygotujesz pyszne drożdżowe słodkości z jesiennym nadzieniem, to jeszcze zrobisz to w bardzo ciekawym wydaniu. Tak zakręconych wypieków na pewno jeszcze nie robiłeś, dlatego to najlepszy moment, aby zmienić ten stan rzeczy!
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
Od tych genialnych wypieków nie sposób oderwać wzroku. Do tego fenomenalne nadzienie na bazie orzechów i cynamonu!
Ciasto:
- 450 g mąki pszennej,
- 7 g suchych drożdży,
- 300 ml letniego mleka,
- 80 g roztopionego masła.
Nadzienie:
- 200 g mielonych orzechów włoskich,
- 60 ml mleka,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 2-3 łyżki brązowego cukru.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania ciasta drożdżowego. W tym celu łączę ze sobą przy pomocy robota kuchennego mąkę, letnie mleko, suche drożdże oraz roztopione masło.
Krok 2. Ciasto po wyrobieniu przykrywam folią spożywczą i odstawiam do wyrośnięcia na 2 godziny.
Krok 3. W międzyczasie przygotowuję nadzienie z jesiennym akcentem. Zaczynam od zblednowania orzechów włoskich. Następnie łączę je z brązowym cukrem, cynamonem oraz mlekiem.
Składniki łączę w jednolitą mieszankę przy pomocy zwykłej łyżki stołowej.
Krok 4. Po dwóch godzinach wracam do pracy nad ciastem drożdżowym. Najpierw rozwałkowuje je na duży prostokąt. Następnie na wierzchu rozprowadzam orzechowe nadzienie.
Krok 5. Kiedy mieszanka jest już dobrze rozprowadzona, składam do środka najpierw górną, a potem dolną część ciasta.
To jednak nie koniec, bo ciasto składam jeszcze raz na pół, tym razem w poziomie.
Krok 6. Tak przygotowane ciasto ponowie rozwałkowuję. Po czym przy pomocy radełka do pizzy dzielę je na kilka pionowych pasów. W każdym elemencie robię dwa mniejsze nacięcia, aby powstały trzy widoczne części.
Krok 7. Każdy taki kawałek następnie przekręcam kilka razy, aby uzyskać formę spirali. Następnie składam ciasto w taki sposób, aby uzyskać formę kółka. Wystające elementy wplatam do środka i to wszystko!
Krok 8. Przyszłe drożdżówki przekładam na blachę zabezpieczoną papierem do pieczenia. Następnie wkładam je do nagrzanego piekarnika na 25 minut. Urządzenie ma pracować w temp. 180 stopni Celsjusza.
Krok 9. Gotowe wypieki podaję na ciepło z dodatkiem lukru domowej roboty. Smacznego!