Dziadek robił najlepszą zalewajkę na grzybach. Wciąż próbuję odtworzyć jej smak
W sezonie grzybowym dziadek gotował taką zupę nawet kilka razy w tygodniu. Nigdy się nie nudziła. Była pyszna, sycąca, bardzo aromatyczna. Choć zalewajka to bardzo prosta zupa, to jej smak może po prostu zachwycić.
08.10.2024 08:24
Zalewajka na grzybach to przykład dania z serii: takie proste i takie pyszne. Składników jest tylko kilka i są one tanie. Zwłaszcza gdy grzyby mamy z własnych zbiorów. Na taką zupę nadają się wszystkie ich gatunki. Drugi ważny składnik to żur, dzięki niemu zupa ma odpowiednio kwaskowaty smak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzyby mieszane
Mój dziadek twierdził, że najlepsza zalewajka jest z grzybów mieszanych. Dobrze, żeby były w niej podgrzybki, kurki, ale i prawdziwki, koźlaki czy nawet gąski lub maślaki. Każdy z grzybów oddaje zupie swój charakterystyczny aromat. Gotował ją bez żadnego przepisu, ot, tak na oko. Zawsze też powtarzał, że w zalewajce musi być sporo ziemniaków. Dzięki nim zupa zyskuje gęstość.
Sporo ziemniaków
Pierwszym krokiem jest dokładnie oczyszczanie i umycie świeżych grzybów leśnych. Następnie trzeba obrać ziemniaki, pokroić je w kostkę. Gotuje się je wraz z cebulą i przyprawami. Gdy są lekko miękkie, czas na grzyby. Na zakończenie dodaje się żur, zalewajka gotowa. Jeśli kwaskowaty posmak jest zbyt mocny lub po prostu lubimy delikatniejsze zupy, można zabielić ją śmietaną. Niektórzy też dodają odrobinę tłuszczu i skwarek, ale wtedy traci ona swój wegetariański charakter. Według mnie zalewajka najlepiej smakuje po prostu z pajdą świeżego chleba.
Zalewajka na świeżych grzybach leśnych
Składniki:
- 6 szklanek wody,
- żur do smaku,
- 300 g świeżych grzybów leśnych,
- 6-8 średnich ziemniaków,
- 1 średnia cebula,
- 1-2 liście laurowe,
- sól i pieprz w ziarnach do smaku,
- gęsta i kwaśna śmietana do smaku, opcjonalnie,
- świeżo zmielony czarny pieprz do podania.
Sposób przygotowania:
- Grzyby oczyść i opłucz. Mniejsze zostaw w całości, większe pokrój na kawałki.
- Obierz i pokrój w kostkę ziemniaki. Opłucz je, zalej wodą. Dodaj cebulę, liście laurowe i ziarna pieprzu. Wymieszaj i podgotuj.
- Gdy ziemniaki zaczną mięknąć, dodaj grzyby. Posól zupę.
- Po około 15 minutach, gdy grzyby będą miękkie, dodaj żur do smaku. Pogotuj jeszcze chwilę.
- Jeśli dodajesz śmietanę, to jest ostatni krok.
- Zalewajkę już na talerzu dopraw świeżo mielonym pieprzem. Podawaj z kromką świeżego pieczywa.