PoradyEmeryci powinni jeść na kilogramy. Jest znacznie tańszy od kurczaka, a ma dużo białka

Emeryci powinni jeść na kilogramy. Jest znacznie tańszy od kurczaka, a ma dużo białka

Starsze osoby powinny jeść ten produkt choćby codziennie
Starsze osoby powinny jeść ten produkt choćby codziennie
Źródło zdjęć: © Canva | Rawpixel Ltd

28.03.2024 09:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten zdrowy produkt powinien zostać włączony na stałą listę zakupów każdej starszej osoby. Efektywnie uzupełnia on dietę w tak ważne dla ludzkiego organizmu białko, a kosztuje mniej, niż mięso. Proszę państwa, oto twaróg — nasz niepozorny, ale potężny bohater bez peleryny!

Białko nazywane jest najważniejszym elementem budulcowym organizmów żywych pobieranym z pożywienia. I nie jest to wcale przesada. Bez białka nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować; jest ono składnikiem krwi, limfy, hormonów i enzymów. Ten makroskładnik nie tylko buduje mięśnie, ale także pozwala na ich prawidłowe skurcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To tylko pozory, że pokarmy bogate w białko są potrzebne jedynie młodym — do wzrostu, i ćwiczącym — do powiększania masy mięśniowej. Ten składnik to również niezbędny element diety osób starszych. To dlatego tak ważne jest to, by w jadłospisie emerytów często pojawiał się nasz dzisiejszy bohater, czyli twaróg.

Twaróg — dużo białka w niskiej cenie

Jak już wspomnieliśmy, białko to bardzo ważny element w diecie osób starszych. Dlaczego? Ponieważ niedobór tego makroskładnika nie oznacza jedynie tego, że mięśnie nie będą rosły. To również gorsze gojenie się ran, tendencja do pojawiania się siniaków i odleżyn, a także wyraźne pogorszenie odporności organizmu na infekcję i zmniejszenie apetytu.

Twaróg powinien zajmować ważne miejsce w diecie emerytów
Twaróg powinien zajmować ważne miejsce w diecie emerytów© Canva

To dlatego spożywanie twarogu okazuje się doskonałą okazją do poprawienia funkcjonowania organizmu osób starszych. Rzecz jasna cała sprawa nie dotyczy jedynie białka (którego w twarogu jest bardzo dużo: ok. 20 g na 100 gramów produktu), ale również innych związków obecnych w tym nabiale. To między innymi fosfor, cynk, potas i wapń, które wzmacniają zęby i kości. Ponadto twaróg pozytywnie wpływa na trawienie i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

Twaróg na śniadanie

Spożywaniu twarogu sprzyja śniadanie. To doskonała okazja do tego, by przygotować sobie kanapki z twarogiem z dodatkiem szczypiorku i rzodkiewki. Takie pasty kanapkowe można przygotować w wersji na słodko i na słono — w zależności od upodobań. Twaróg to również wdzięczny dodatek do makaronu. Chociaż kluski z twarogiem i truskawkami jawią się jako danie dla dzieci, nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by sięgały po nie również osoby starsze, prawda?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także