PoradyEmeryci powinni jeść na kilogramy. Jest znacznie tańszy od kurczaka, a ma dużo białka

Emeryci powinni jeść na kilogramy. Jest znacznie tańszy od kurczaka, a ma dużo białka

Starsze osoby powinny jeść ten produkt choćby codziennie
Starsze osoby powinny jeść ten produkt choćby codziennie
Źródło zdjęć: © Canva | Rawpixel Ltd
28.03.2024 09:09

Ten zdrowy produkt powinien zostać włączony na stałą listę zakupów każdej starszej osoby. Efektywnie uzupełnia on dietę w tak ważne dla ludzkiego organizmu białko, a kosztuje mniej, niż mięso. Proszę państwa, oto twaróg — nasz niepozorny, ale potężny bohater bez peleryny!

Białko nazywane jest najważniejszym elementem budulcowym organizmów żywych pobieranym z pożywienia. I nie jest to wcale przesada. Bez białka nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować; jest ono składnikiem krwi, limfy, hormonów i enzymów. Ten makroskładnik nie tylko buduje mięśnie, ale także pozwala na ich prawidłowe skurcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To tylko pozory, że pokarmy bogate w białko są potrzebne jedynie młodym — do wzrostu, i ćwiczącym — do powiększania masy mięśniowej. Ten składnik to również niezbędny element diety osób starszych. To dlatego tak ważne jest to, by w jadłospisie emerytów często pojawiał się nasz dzisiejszy bohater, czyli twaróg.

Twaróg — dużo białka w niskiej cenie

Jak już wspomnieliśmy, białko to bardzo ważny element w diecie osób starszych. Dlaczego? Ponieważ niedobór tego makroskładnika nie oznacza jedynie tego, że mięśnie nie będą rosły. To również gorsze gojenie się ran, tendencja do pojawiania się siniaków i odleżyn, a także wyraźne pogorszenie odporności organizmu na infekcję i zmniejszenie apetytu.

Twaróg powinien zajmować ważne miejsce w diecie emerytów
Twaróg powinien zajmować ważne miejsce w diecie emerytów© Canva

To dlatego spożywanie twarogu okazuje się doskonałą okazją do poprawienia funkcjonowania organizmu osób starszych. Rzecz jasna cała sprawa nie dotyczy jedynie białka (którego w twarogu jest bardzo dużo: ok. 20 g na 100 gramów produktu), ale również innych związków obecnych w tym nabiale. To między innymi fosfor, cynk, potas i wapń, które wzmacniają zęby i kości. Ponadto twaróg pozytywnie wpływa na trawienie i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

Twaróg na śniadanie

Spożywaniu twarogu sprzyja śniadanie. To doskonała okazja do tego, by przygotować sobie kanapki z twarogiem z dodatkiem szczypiorku i rzodkiewki. Takie pasty kanapkowe można przygotować w wersji na słodko i na słono — w zależności od upodobań. Twaróg to również wdzięczny dodatek do makaronu. Chociaż kluski z twarogiem i truskawkami jawią się jako danie dla dzieci, nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by sięgały po nie również osoby starsze, prawda?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także