Grzyby marynowane bez octu? Moja ciocia robi znacznie łagodniejszą zalewą
Tradycyjne grzyby marynowane są pyszne, ale też niezwykle wyraziste. Niestety, nie wszyscy powinni je jeść. Moja ciocia dostała takie zalecenie od lekarza. Dlatego już od kilu lat przygotowuje zalewę do grzybów bez octu. Dzięki temu są łagodniejsze dla żołądka i delikatniejsze w smaku.
28.10.2024 18:46
Marynowanie grzybów to świetny sposób na przedłużenie ich świeżości i smaku. Nadają się do tego praktycznie wszystkie gatunki. Za najlepsze uchodzą borowiki, podgrzybki, rydze i gąski. Jednak nie wszyscy powinni sobie na takie rarytasy pozwalać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żeby było łagodniej dla żołądka
Marynowane grzyby to przysmak, ale dla żołądka... no niestety nie są dla niego korzystne. Same grzyby są ciężkostrawne, a gdy dojdzie do nich ocet, to mogą długo zalegać. Dlatego dietetycy zalecają, by jeść je tylko od czasu do czasu. Przy problemach z żołądkiem, wrzodach czy nadkwasocie lepiej zupełnie z nich zrezygnować. Nie są też polecane przy diecie lekkostrawnej.
Czym zastąpić ocet
Ocet wydaje się w marynacie nie do zastąpienia. To dzięki niemu grzyby można przechowywać nawet do dwóch lat. Jednak moja ciocia znalazła inny sposób. Przygotowuje zalewą solankową, doprawia ją kwaskiem cytrynowy i winem. Efekt? Takie grzybki smakują nawet mnie, a jestem miłośniczką prawdziwków i borowików w occie. Są delikatniejsze i łagodniejsze. A najważniejsze, że można sobie na nie pozwolić nawet przy kłopotach z żołądkiem.
Grzyby marynowane bez octu
Składniki:
- 200 g cebuli,
- 200 g papryki konserwowej, opcjonalnie,
- 250 ml czerwonego wytrawnego wina,
- 2 kg świeżych grzybów,
- sól, cukier,
- kwasek cytrynowy.
Sposób przygotowania:
- Grzyby wyczyść i obgotuj - do 15 minut. Jeśli trzonki są twarde, zamarynuj tylko kapelusze. Cebulę i paprykę konserwową pokrój w paski, również wyparz i odcedź.
- Przygotuj zalewę - na litr wrzącej wody dodaj jedną łyżkę stołową soli. Dodatkowo dodaj odrobinę cukru i kwasek cytrynowy do smaku. Wymieszaj wszystko do rozpuszczenia.
- Przygotuj wyparzone słoiki. Połącz warzywa z grzybami i wkładaj je do słoików, zalej zalewą i winem. Poziom zalewy powinien sięgać na kilka centymetrów od krawędzi słoika.
- Wieczka słoików wyłóż folią aluminiową. Podgrzewaj słoiki w wodzie o temperaturze 90 stopni C przez dwadzieścia minut, po czym dokręć wieczka.
- Przetwory przechowuj w ciemnym pomieszczeniu. Za 2 dni grzyby będą już zamarynowane.