Hiszpańscy naukowcy wyhodowali nowe warzywo. Wygląda jak dynia, smakuje jak cukinia
Myśląc o nowościach w kontekście żywności, od razu w naszych głowach pojawia się wizja nowych smaków produktów, nietypowych form czy roślinnych zamienników. Tym razem świat zaskoczyło nowe warzywo, które udało się wyhodować hiszpańskim naukowcom. Podbije europejski rynek?
11.03.2024 08:43
Zucchiolo zdobyło pierwszą nagrodę na Fruit Logistica Innovation Awards i zostało okrzyknięte innowacją roku. To najważniejsze wyróżnienie dla całej międzynarodowej branży owocowo-warzywnej, więc nic dziwnego, że o nowym warzywie zaczęło robić się głośno.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest zucchiolo?
Nazwa brzmi znajomo i nie jest to przypadek. Zucchiolo to innowacyjne warzywo łączące w sobie cechy cukinii i ogórka. Nazwa wywodzi się od włoskich słów "zucchini" (cukinia) i "cetriolo" (ogórek), stąd też nazwa nieobca dla naszego ucha.
Zucchiolo to efekt wieloletniej współpracy firmy Beyond Seeds z hiszpańskim Instytutem Badań i Edukacji w zakresie Rolnictwa i Rybołówstwa. Rezultatem prac jest nie tylko samo warzywo, ale też dopracowane metody jego uprawy w szklarniach i w klimacie śródziemnomorskim. Opracowano odmiany nadające się do hodowli zarówno w sezonie jesienno-zimowym, jak i wiosennym.
Jak smakuje i do czego pasuje?
Dwie hiszpańskie firmy, Unica i Granda La Palma, podpisały już porozumienie dotyczące komercjalizacji zucchiolo na rynku europejskim. Warzywo to określane jest jako uniwersalne - nadaje się do spożycia na surowo, jak i do różnorodnych obróbek termicznych.
Choć kształtem przypomina dynię, charakteryzuje się cienką skórką jak u ogórka i delikatnym smakiem cukinii. Uprawiane jest w trzech wariantach kolorystycznych:
- Ciemnozielonym - najbardziej popularnym
- Jasnozielonym - o łagodniejszym smaku
- Żółtym - rzadszym, o lekko słodkawym aromacie
Doskonale sprawdzi się jako składnik sałatek, dodatek do kanapek, w formie carpaccio czy też jako dodatek do mięs. Zawiera sporą ilość błonnika, witamin A oraz C i antyoksydantów, które chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Łączy w sobie smak i wartości odżywcze, a przy tym jest niezwykle uniwersalne w kuchni. Nic dziwnego, że zdobyło już uznanie zarówno konsumentów, jak i ekspertów.
Unica i Granda La Palma zdecydowały się przeznaczyć 50 proc. na Unica i Granda La Palma zdecydowały się na działania hiszpańskiej Fundacji Cellbitec, zajmującej się promocją badań w zakresie leczenia nowotworów i chorób degeneracyjnych.