Jajeczny pasztet owijam plastrami boczku. Z nim Wielkanoc na pewno będzie udana
Nie wyobrażasz sobie Wielkanocny bez pysznego pasztetu? Przygotuj go na bazie jajek i kolorowych warzyw, a na pewno nie pożałujesz. Czegoś tak dobrego jeszcze nie jadłeś.
30.03.2024 07:33
W świątecznym menu nie może zabraknąć domowego pasztetu. I oczywiście istnieje cała masa receptur, która świetnie sprawdzą się w tej roli. Ja jednak chciałabym namówić cię dzisiaj do czegoś zupełnie innego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zamiast tradycyjnego pasztetu na bazie mięsa, przygotuj lżejszą i kolorową wersję z jajkami w roli głównej. W końcu to właśnie one najbardziej kojarzą się z Wielkanocą, dlatego podanie jajecznego pasztetu z dodatkiem smacznych warzyw to gotowa receptura na udane święta. Co więcej, w przepisie nie zabraknie i mięsnych kęsków. Pyszny pasztet otulisz plastrami boczku i zapieczesz razem w piekarniku. Brzmi dobrze prawda? Smakuje jeszcze lepiej!
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Kolorowy pasztet jajeczny owinięty boczkiem od razu przyciąga uwagę. Do tego obłędnie smakuje!
Składniki:
- 10 ugotowanych jajek,
- 1 ugotowany ziemniak,
- 1 ugotowana marchewka,
- 1 mała cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 surowe jajka,
- ⅓ szkl. posiekanego szczypiorku,
- ⅓ szkl. posiekanej natki pietruszki,
- 1 łyżeczka soli,
- ½ łyżeczki pieprzu,
- 300 g wędzonego boczku w plastrach.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania mieszanki na przyszły pasztet. W tym celu gotuję jajka, ziemniaka oraz marchewkę. Następnie obieram i ścieram produkty na tarce na dużych oczkach. Nie zapominam również o cebuli.
Krok 2. Jako kolejne składniki do miski trafiają: obrane i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, surowe jajka, szczypiorek oraz natka pietruszki.
Na koniec całą mieszankę doprawiam do smaku solą i pieprzem, po czym dokładnie mieszam zawartość miski przy pomocy zwykłej łyżki stołowej.
Krok 3. Podłużną formę wykładam papierem do pieczenia. Następnie na jej spodzie tworzę pierwszą warstwę z plastrów boczku, które układam blisko siebie w taki sposób, aby poszczególne kawałki na siebie zachodziły.
Krok 4. Dopiero teraz mogę przenieść mieszankę na pasztet do formy. Na koniec zapiekam pasztet jajeczny w rozgrzanym piekarniku przez godzinę. W tym czasie urządzenie ma pracować w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Krok 5. Po upieczeniu odstawiam pasztet do ostygnięcia. Następnie wyjmuję go z formy i serwuję z dodatkiem świeżej pietruszki. I to wszystko, smacznego!