Dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami robię co tydzień. Moja rodzina ciągle się o nie dopomina
Jesteś prawdziwym miłośnikiem pierogów i nigdy nie masz ich dość? Koniecznie wykorzystaj genialny przepis warmińsko-mazurski, a na pewno nie pożałujesz. Czegoś tak dobrego dawno nie jadłam!
05.03.2024 | aktual.: 20.05.2024 10:50
Kuchnia regionalna Warmii i Mazur ma do zaoferowania całą masę smacznych przepisów, które jednocześnie noszą bardzo ciekawe nazwy. W lokalnych recepturach nie brakuje oczywiście pysznych ryb, jak i dań mącznych, ziemniaków, grzybów oraz kaszy.
Będąc w tych okolicach, należy spróbować m.in.: farszynek (kotletów ziemniaczanych z mięsnym farszem), plińców z pomoćką (placków ziemniaczanych), gulaszu po mazursku oraz zupy warmińskiej. Na tej liście nie może zabraknąć również genialnych dzyndzałków z hreczką w towarzystwie skrzeczków. Są to fenomenalne pierożki z farszem na bazie kaszy gryczanej, boczku i ugotowanych na twardo jajek. Gotowe danie podaje się ze skrzeczkami, które robi się z boczku. Warto w tym miejscu dodać, że danie to w 2019 roku zostało wpisane na listę produktów tradycyjnych w kat. "Gotowe dania i potrawy w woj. warmińsko-mazurskim".
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przygotuj pierogi w ten sposób, a twoi bliscy na pewno zaniemówią z wrażenia. Takie są dobre!
Składniki:
Farsz:
- 200 g ugotowanej kaszy gryczanej,
- 100 g wędzonego boczku pokrojonego w kostkę,
- 2 cebule pokrojone w kostkę,
- 2 jajka ugotowane na twardo i pokrojone w kostkę,
- przyprawy: sól i pieprz do smaku.
Ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- 280 ml ciepłej wody,
- 1 łyżeczka oleju roślinnego,
- 1 łyżeczka soli.
Dekoracja:
- 2 łyżki kwaśnej śmietany,
- skrzeczki do posypania,
- natka pietruszki do dekoracji.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania farszu. W tym celu najpierw kroję boczek w drobną kostkę, po czym podsmażam go na rozgrzanej patelni. Po chwili na patelnię dodaję też obrane i drobno pokrojone cebule.
Krok 2. W międzyczasie gotuję kaszę gryczaną. Po ugotowaniu łączę ją z mieszanką z patelni. Do miski dodaję również: ugotowane na twardo jajka, pieprz oraz sól. Składniki dokładnie mieszam, aby zgromadzone smaki stworzyły idealną kombinację.
Krok 3. Następnie przygotowuję ciasto na pierogi. Bezpośrednio na stolnicę przesiewam mąkę. W małej miarce łączę ciepłą wodę, sól oraz olej. Dopiero po dokładnym wymieszaniu przelewam mieszankę do mąki i zaczynam wyrabiać ciasto.
Krok 4. Gotowe ciasto dzielę na mniejsze kawałki. Każdy taki element rozwałkowuję na cienki placek, po czym wycinam z niego kółka. Bezpośrednio na cieście układam część farszu, po czym zaczynam lepić pierogi.
Krok 5. Przygotowane w ten sposób pierogi gotuję w osolonej i wrzącej wodzie. Następnie serwuję je ze skrzeczkami, kwaśną śmietaną i natką pietruszki. Smacznego!