Moja znajoma dała mi przepis na maczankę po krakowsku. Bliscy ciągle o nią proszą
Lubisz dania regionalne? Jeśli tak, mam dla ciebie prawdziwą perełkę wprost z małopolskiej ziemi. Maczanka po krakowsku stanie się hitem w każdym domu.
28.02.2024 | aktual.: 20.05.2024 10:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kuchnia małopolska i krakowska może pochwalić się całą paletą smacznych dań i wypieków. Nie brakuje tu zarówno mięsnych kęsków typu: maczanka krakowska, kaczka po krakowsku, jak i zup na czele z barszczem czerwonym krakowskim. Ogromną popularnością cieszy się tutaj również obwarzanek krakowski, czy chleb prądnicki. Natomiast na deser warto skusić się na pyszny tort składający się z wafli i masy czekoladowej.
Tym razem chciałabym skupić się jednak na maczance krakowskiej. Pod tą ciekawą nazwą kryje się smaczny zestaw składający się z: długo duszonej wieprzowiny, pysznego sosu i chrupiącej bułki. Danie trochę przypomina popularnego burgera, dlatego tym bardziej wydaje mi się, że może podbić wiele serc. Zresztą sam się o tym przekonaj i jeszcze dziś przygotuj w swojej kuchni niesamowity przysmak kuchni małopolskiej.
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wystarczy jedno spojrzenie, aby natychmiast zgłodnieć. Maczanka po krakowsku ma w sobie to "coś"
Składniki na 4 porcje:
- 800 g karkówki wieprzowej,
- 4 łyżki oleju roślinnego,
- 1 łyżka musztardy,
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego,
- 1 łyżka słodkiej papryki,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżeczka kminku mielonego,
- 1 liść laurowy,
- 3-4 ziarenka ziela angielskiego,
- 500 ml bulionu,
- 5 cebul,
- 4 ogórki kiszone,
- 4 bułki pszenne.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania marynaty do karkówki. W tym celu w małej misce łączę ze sobą: olej, słodką paprykę, kminek mielony, obrane i drobno posiekane ząbki czosnku, pieprz, sól, koncentrat pomidorowy oraz musztardę.
Krok 2. Gotową mieszankę rozprowadzam na karkówce z każdej strony. Do tego zadania przydatny okazuje się zwykły pędzelek kuchenny. Mięso w takiej postaci odstawiam następnie do lodówki na 24 godziny.
Krok 3. Kolejnego dnia przekładam mięso do garnka z rozpuszczonym masłem, po czym obsmażam je z każdej strony. Po chwili do garnka trafiają również obrane i pokrojone na mniejsze kawałki cebule.
Krok 4. Jako kolejne składniki wrzucam do środka: liść laurowy, ziarenka ziela angielskiego oraz bulion domowej roboty.
Produkty zgromadzone w garnku szczelnie przykrywam i wstawiam do rozgrzanego piekarnika na 3 godziny. Urządzenie w tym czasie ma pracować w temperaturze 160 stopni Celsjusza. Ale to nie wszystko, bo należy pamiętać, aby co 30 minut obrócić mięso w garnku i polać je powstałym w międzyczasie sosem.
Krok 5. Po upieczeniu dzielę karkówkę na mniejsze kawałki. Następnie zaczynam składać kanapkę. Spód to nic innego jak kawałek pszennej bułki. Bezpośrednio na pieczywie rozprowadzam sos z garnka, dodaję dwa plastry upieczonej karkówki i ponownie polewam całość domowej roboty sosem. Na wierzchu układam kilka plastrów ogórków kiszonych i całą konstrukcję przykrywam drugą połówką bułki.
Krok 6. I to wszystko, smacznego!