Świętokrzyskie byczki to moje najnowsze odkrycie kulinarne. Żałuję, że nie znałam ich wcześniej
02.03.2024 10:26, aktual.: 20.05.2024 10:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Masz dość gotowania w kółko tego samego? Wykorzystaj potencjał regionalnych kuchni. Postaw na pyszne potrawy z prostych składników, których przygotowanie nie zajmie ci wiele czasu. Wypróbuj m.in. świętokrzyskie byczki, a będziesz zachwycony.
Poznaj prawdziwą perełkę kulinarną prosto z Gór Świętokrzyskich, która nosi jednocześnie bardzo ciekawą nazwę — byczki. Pod tą zapadającą w pamięci nazwą kryje się przepyszna kombinacja ziemniaków i mięsa. Najpierw farsz otula się ziemniaczaną pierzynką i powstają wspomniane "byczki", po czym gotuje się je we wrzącej i osolonej wodzie. W połączeniu ze smażoną cebulką takie danie stanie się hitem w każdym domu. Odkąd je odkryłam, nie chce jeść nic innego.
Oczywiście świętokrzyskie byczki to nie jedyne danie, jakie zasługuje na uwagę z kuchni tego regionu. Wymienić można tu, chociażby: grycoki — pierogi z kaszą gryczaną, świętokrzyską zalewajkę, ziemniaczany kugiel czy pączki opatowskie. Jest z czego wybierać!
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świętokrzyskie byczki — przepis krok po kroku
Składniki na 10 porcji:
- 3 kg ziemniaków,
- 80 g masła,
- 3 cebule,
- 300 g mielonego mięsa wieprzowego,
- 200 g mielonego mięsa wołowego,
- 1 łyżka soli,
- 1 łyżeczka pieprzu,
- 1/3 szkl. skrobi z ziemniaków,
- smażona cebulka do dekoracji,
- natka pietruszki do dekoracji.
Zobacz także
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania farszu. W tym celu na dobrze rozgrzanej i natłuszczonej patelni podsmażam obrane cebule. Wcześniej dzielę je na mniejsze kawałki.
Krok 2. Kiedy cebule nabierają złocistych rumieńców, wrzucam na patelnię mieloną wieprzowinę i wołowinę. Na koniec mięso z patelni doprawiam solą oraz pieprzem i odstawiam, aby wystygło. Gdy już będzie chłodne, drobno je mielę.
Krok 3. Następnie przechodzę do pracy z ziemniakami. Najpierw obieram i płuczę warzywa. 800 g ziemniaków gotuję w osolonej wodzie. Resztę ziemniaków ścieram na tarce, po czym odsączam je z nadmiaru soków.
Wody z ziemniaków nie wyrzucam, bo po chwili w misce pojawi się skrobia ziemniaczana, którą jeszcze wykorzystam do przepisu.
Krok 4. Starte ziemniaki przekładam do miski, po czym dodaję do środka ugotowane i ostudzone ziemniaki. Do tego zadania wykorzystuję praskę do ziemniaków. Nie zapominam też o skrobi z ziemniaków oraz soli.
Krok 5. Składniki mieszam dokładnie przy pomocy rąk, po czym formuję z nich małe placki. Na środku każdego takiego elementu układam część zmielonego farszu, po czym otulam go ziemniaczanym placuszkiem.
Krok 6. Tak przygotowane byczki gotuję w osolonej i wrzącej wodzie.
Krok 7. Gotowe byczki serwuję ze smażoną cebulką oraz świeżą natką pietruszki. I to wszystko, smacznego!