PoradyJak gotować bób, żeby nie wzdymał? Te sztuczki stosuję od dawna

Jak gotować bób, żeby nie wzdymał? Te sztuczki stosuję od dawna

Jak gotować bób, żeby nie wzdymał?
Jak gotować bób, żeby nie wzdymał?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

06.06.2024 15:22, aktual.: 06.06.2024 18:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obawiasz się, że po zjedzeniu bobu twój brzuch będzie jak balon? Nieprzyjemne dolegliwości związane ze spożywaniem warzyw strączkowych są normalne, jednak można zapobiec wstydliwym sytuacjom, pamiętając o kilku trikach. Odkąd sama je stosuję, szykując bób, nie muszę martwić się wzdęciami czy gazami.

Bób może powodować wzdęcia i gazy. To przez zawarte w nasionach oligosacharydy, które nie są trawione przez bakterie jelitowe. Warto pamiętać więc, by nie przesadzać z ilością spożywanego bobu — najlepiej poprzestać na ilości odpowiadającej jednej szklance na raz. Co istotne, nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze spożywaniem bobu można uniknąć lub zniwelować je, stosując kilka patentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak ugotować bób, żeby nie powodował wzdęć?

Sposobem na uniknięcie wzdęć i gazów po zjedzeniu bobu jest odpowiednia metoda obróbki. Jeśli decydujesz się na przygotowanie bobu, najpierw namocz ziarna. Zalej je gorącą wodą i odstaw na godzinę. Dopiero po tym możesz przejść do gotowania.

Zagotuj świeżą wodę z dodatkiem cukru (cukier podkreśli smak bobu, wystarczy płaska łyżeczka na litr wody), a następnie wrzuć namoczony bób do wrzącej wody. Pamiętaj, że wody powinno być dwa razy więcej niż bobu, nasiona powinny swobodnie w niej pływać. Jeśli są młode, wystarczy je gotować ok. 6 minut, starsze mogą wymagać 10, a nawet 15 minut gotowania. Co istotne, bób gotujemy bez przykrycia (przez pierwsze 15 minut). Większość wzdęciogennych składników jest lotna, a więc "ulotnią się" wraz z parą.

Bardzo ważne jest, by nie rozgotować bobu — gotowe nasiona można rozpoznać po tym, że skórka jest pomarszczona. Pod koniec gotowania do bobu dodajemy sól, do smaku.

Bób
Bób © Pixabay

Co zrobić, żeby bób nie wzdymał?

To jednak nie koniec złotych rad dotyczących gotowania bobu. Jeśli chcesz uniknąć wstydliwych problemów, tj. wzdęć i gazów, skorzystaj z dobrodziejstw znanych ziół i przypraw. Do gotowania bobu dobrze jest dorzucić (na 1 litr wody) gałązkę świeżego kopru, łyżeczkę kminku lub kilka gałązek cząbru. Pomocne mogą okazać się również liście laurowe. Przed wzdęciami i gazami uchronić może też niejedzenie skórek, ale właśnie to w nich jest najwięcej dobroczynnych substancji.

Znaczenie ma też jakość produktu. Podczas zakupów zwróć uwagę zarówno na wygląd bobu, jak i sposób pakowania. Nasiona powinny być twarde, gładkie i mieć zielony kolor. Jeśli widzisz ciemne plamy, a zapach bobu nie jest niezbyt przyjemny i bardzo mocny, lepiej zrezygnuj z zakupu. Nasiona kupuj na wagę — wtedy łatwiej jest im się przyjrzeć. Jeśli kupujesz bób w woreczku (tak jest sprzedawany najczęściej), w domu przesyp go do papierowej torebki lub szklanego pojemnika.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także