Jakub Kuroń przygotowuje karpia w galarecie według przepisu swojej mamy. Tak dobrego jeszcze nie jedliśmy
Ryba w galarecie to jedna z podstawowych polskich potraw wigilijnych. Jej przygotowanie jest proste, o ile jest się w posiadaniu sprawdzonego przepisu. My stosujemy ten, który zaprezentował sam Jakub Kuroń. Popularny kucharz ma go ponoć jeszcze od mamy.
Z doświadczenia wiemy, że dobry karp w galarecie to zasługa kilku kwestii. Po pierwsze — jakości ryby. Te, które pochodzą z szemranych hodowli albo miały w sklepie stresujące warunki, stają się gorzkie i niesmaczne. Po drugie — wyrazistego, dobrze doprawionego bulionu. Już nieraz mieliśmy wrażenie, że kucharzowi, który przyrządzał karpia w galarecie, zapomniało się, że nie tylko ryba stanowi ważny element tego dania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym roku postanowiliśmy zaufać przepisowi na karpia w galarecie Jakuba Kuronia. Jesteśmy już po fazie pierwszych testów i uwierz nam, takiego zachwytu nie było chyba od czasu, w którym odkryliśmy recepturę Tomasza Jakubiaka na gołąbki z kaszą jęczmienną i oliwkami. Przepis Kuronia zawdzięczamy po części mamie kucharza, która to nauczyła go przyrządzania mistrzowskich galaret. Chcesz się przekonać, jak to smakuje? Zapraszamy do przepisu!
Karp w galarecie według Jakuba Kuronia
Składniki
- 800 g płatów karpia ze skórą,
- 1,5 l wody,
- 3 marchewki,
- ćwiartka selera,
- 2 korzenie pietruszki,
- 1/2 przypalonej cebuli,
- 3 łyżki żelatyny,
- plasterki cytryny do dekoracji,
- 2 jajka na twardo do dekoracji,
- 100 g groszku zielonego mrożonego lub z puszki,
- pęczek natki pietruszki,
- 2 liście laurowe,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- majonez do dekoracji,
- sól.
Sposób przygotowania:
- Wodę wlej do garnka. Umieść w niej obraną marchewkę, pietruszkę, seler, a także cebulę (opal ją wcześniej), natkę pietruszki, listki laurowe i ziele angielskie. Gotuj na małym ogniu przez 60 minut.
- Karpia opłucz, wykrój ości i podziel na kawałki. Skrawki ryby możesz dodać do gotującego się bulionu — będzie bardziej aromatyczny. Dorzuć też samego karpia, posól i gotuj około 10 minut.
- Zupę odcedź i ostudź. Karpia wyłóż na półmisek. Wywar wzbogać o żelatynę i podgrzej do 50 stopni, cały czas mieszając.
- Rybę na talerzu udekoruj groszkiem, pokrojoną marchewką z bulionu, natką pietruszki i ugotowanymi na twardo jakami. Zalej tężejącą galaretą i schładzaj w lodówce przez kilka godzin. Na koniec udekoruj majonezem. Smacznego!