PrzepisDania bezmięsneJedna ze zdrowszych polskich ryb. Ma chude mięso napakowane białkiem

Jedna ze zdrowszych polskich ryb. Ma chude mięso napakowane białkiem

Co powiecie na szczupaka? Dla jednych zbyt ościsty, drudzy natomiast chwalą go za delikatne mięso. Niepodważalna jest jego zasobność w pełnowartościowe białko, a także niskokaloryczność. To ryba o chudym, białym i jędrnym mięsie, które może doskonale wzbogacić menu.

Szczupak
Szczupak
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.07.2024 10:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O szczupaku słychać, kiedy kolejny wędkarz podbił kolejny rekord. Szczupak to nie dorsz czy łosoś, nie jest tak łatwo dostępny, nie cieszy się też taką popularnością. W dawnych książkach kucharskich szczupak miał jednak swoje specjalne miejsce. I dzisiaj można przywrócić go od czasu do czasu na talerze. Zobacz, dlaczego warto sięgać po tę rybę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto jeść szczupaka?

Szczupak jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka, w tym aminokwasów egzogennych, które nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, a które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Ponadto mięso szczupaka jest niskotłuszczowe i niskokaloryczne (100 gramów tego produktu dostarcza zaledwie 96 kcal) oraz dostarcza wiele cennych witamin z grupy B, w tym B1, B3 i B4. Witaminy te odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu, a także pomagają utrzymać kondycję mięśni i regenerują je po intensywnym wysiłku.

Szczupak jest również bogatym źródłem składników mineralnych, takich jak fosfor, który jest niezbędny dla zdrowych kości i zębów, przewodzenia bodźców nerwowych, regulacji pracy serca oraz utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej. Szczupak dostarcza również selenu, rzadko spotykanego w naszej diecie, który chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stymuluje system odpornościowy.

Szczupak to drapieżna ryba
Szczupak to drapieżna ryba© Pixabay

Zastosowanie szczupaka w kuchni

Szczupaka można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Konieczne jest jednak dobre oczyszczenie ryby z łusek i skóry, co pozbawi rybę "błotnistego" zapachu. Najprostszym sposobem na szczupaka jest pokrojenie go w dzwonka po wypatroszeniu i dokładnym umyciu, skropienie sokiem z cytryny, oprószenie solą i pieprzem, obtoczenie w mące i usmażenie na maśle klarowanym. W trakcie smażenia warto polewać rybę masłem, aby zapobiec wysuszeniu mięsa.

Ze względu na dość grubą i mocną skórę, szczupak świetnie nadaje się do faszerowania. Wystarczy nadziać go masłem zmieszanym z czosnkiem, posiekanym koperkiem, solą i pieprzem oraz kilkoma gałązkami koperku i plasterkami cytryny, a następnie posmarować z zewnątrz oliwą, zawinąć w folię aluminiową i upiec w piekarniku lub na grillu.

Na Lubelszczyźnie szczególnie popularne są kotlety rybne z Sugrów, które są wpisane na listę produktów tradycyjnych. Przygotowuje się je z rozdrobnionego mięsa szczupaka i podsmażonej cebuli, a następnie obtacza w bułce tartej i smaży na niewielkiej ilości tłuszczu.

Jak kupić dobrego szczupaka?

W polskich wodach jest coraz mniej szczupaków. Rybę więc najlepiej wybierać z hodowli oznaczonych certyfikatem ASC. W sklepach natomiast najlepiej sięgać po pakowane ryby z certyfikatem MSC. Certyfikat MSC gwarantuje, że dziko żyjąca ryba została złowiona i przetworzona zgodnie z najwyższymi standardami jakościowymi i w najbardziej przyjazny dla środowiska sposób.

Należy również mieć na uwadze, że najwięcej szkodliwych związków, m.in. rtęci, zawierają ryby znajdujące się na szczycie łańcucha pokarmowego, czyli ryby drapieżne. Szczupak nie powinien być dominującą rybą w diecie. Zaleca się spożywać go w umiarkowanych ilościach – 100 g tygodniowo.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
szczupakryby słodkowodneryby