Jedz dwie łyżki dziennie. Wzmacnia serce i pomaga zgubić zbędne kilogramy
Masło orzechowe to doskonały dodatek zrównoważonej diety. Podjadanie go (oczywiście w rozsądnych ilościach) wbrew powszechnej opinii nie tuczy, a pozwala na lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Zobacz, dlaczego warto częściej sięgać po ten produkt.
29.12.2023 08:13
Masło orzechowe najczęściej powstaje z orzeszków ziemnych, zwanych arachidowymi lub fistaszkami (choć na sklepowych półkach znajdziemy też inne rodzaje orzechowych maseł). To doskonale źródło białka roślinnego (26 g na 100 g produktu), błonnika, magnezu, potasu oraz witaminy E, zwanej witaminą młodości. To jednak nie wszystko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Masło orzechowe a zdrowie serca
Badanie przeprowadzone przez Frasera i in. w 1992 r. wykazały, że liczba zgonów spowodowanych chorobami serca była mniejsza w populacjach spożywających orzeszki ziemne i masło orzechowe. Może to wynikać z obecności zdrowych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, potasu, błonnika argininy, magnezu i białek roślinnych w maśle orzechowym.
Masło orzechowe przygotowane ze skórką zawiera bioaktywny związek zwany resweratrolem (silny przeciwutleniacz), który może zmniejszać ryzyko chorób serca, m.in. takich jak miażdżyca.
Na co dobre jest masło orzechowe? Czy wspiera odchudzanie?
Ponieważ masło orzechowe zawiera resweratrol, może pomóc w leczeniu chorób zwyrodnieniowych nerwów, choroby Alzheimera i nowotworów. Wpływa również na zwiększenie przepływu krwi do mózgu i zmniejsza ryzyko udaru.
Masło orzechowe pomaga w obniżeniu podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Efekt ten może wynikać z obecności w nim fitosteroli (beta-sitosterolu, kampesteroli i masterolu). Te bioaktywne związki zmniejszą wchłanianie cholesterolu z pożywienia, które dostarczamy organizmowi.
W badaniu przeprowadzonym w 2008 r. wykazano, że osoby, które spożywały przekąski w formie orzeszków ziemnych oraz masła orzechowego były w stanie kontrolować swój apetyt, a więc miały silniejszą tendencję do pozostawania na diecie i nieprzybierania na wadze. Naukowcy wykazali również, że regularne spożywanie masła orzechowego może zapobiec tzw. efektowi jojo.
Czy masło orzechowe jest zdrowe, skoro zawiera tłuszcze nasycone?
Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. 20 gramów, czyli łyżka stołowa masła orzechowego zawiera ok. 116 kcal. Ponadto wskazuje się na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych w tym produkcie. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.
"Rzućmy okiem na opakowanie masła orzechowego. Jedna porcja (około 2 łyżek stołowych) zawiera 3,3 grama tłuszczów nasyconych i 12,3 grama tłuszczów nienasyconych, czyli około 80 proc. tłuszczów stanowią tłuszcze nienasycone. To plasuje masło orzechowe na pierwszym miejscu z oliwą z oliwek pod względem stosunku tłuszczów nienasyconych do nasyconych" - tłumaczy dr Walter C. Willett, profesor żywienia w Harvard School of Public Health na łamach health.harvard.edu.
Trzeba jednak pamiętać, że masło orzechowe jest produktem przetworzonym, a więc na sklepowych półkach znajdziemy je pod wieloma odsłonami, niekoniecznie zdrowymi. Najlepiej jest sięgać po wyroby składające się w 100 proc. z orzechów arachidowych. Masło orzechowe dosolić można już w domu, wedle własnego upodobania lub przygotować je w całości samodzielnie.
Zobacz także
Czy można jeść masło orzechowe codziennie?
Dzienna porcja masła orzechowego wynosi ok. dwóch łyżek stołowych, czyli 40 gramów, choć ze względu na kaloryczność tego produktu (230 kcal w 40 gramach) dobrze jest poprzestać na 20-gramowej porcji (przy małej aktywności fizycznej). Taką dawkę warto dostarczać swojemu organizmowi każdego dnia.