Jedz zamiast płatków owsianych na śniadanie. Wymiatają złogi z jelit jak miotełka
Owsianka na śniadanie? To modne i bardzo popularne danie na początek dnia. Nie chodzi o to, by je krytykować, ale można wybrać jeszcze korzystniejszy dla nas produkt. Często go omijamy na zakupach.
26.11.2024 07:33
Chodzi o produkt, który jest mniej spektakularny niż płatki owsiane, często w opakowaniu, które nie zwraca uwagi. Otręby owsiane, czyli zewnętrzna warstwa ziarna owsa, zawierają najwięcej prozdrowotnych składników. To świetne źródło błonnika, witamin i minerałów. Często kojarzą się z dietami, ale warto jeść je na co dzień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co wyróżnia otręby owsiane
Otręby owsiane są jednym z najbogatszych źródeł błonnika pokarmowego. W ich składzie jest zarówno błonnik nierozpuszczalny, który wspomaga oczyszczanie jelit, jak i błonnik rozpuszczalny w postaci beta-glukanu, który ma wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu LDL, zmniejsza ryzyko miażdżycy, a także pomaga stabilizować poziom cukru we krwi.
Dobroczynne działanie błonnika
Duża ilość błonnika w otrębach owsianych sprawia, że wspierają one dobre funkcjonowanie układu trawiennego. Otręby w diecie oznaczają przede wszystkim brak zaparć, bo regulują perystaltykę jelit. Dlatego regularne jedzenie otrąb może również zmniejszyć ryzyko chorób jelit, w tym nowotworów.
Nie tylko na diecie odchudzającej
Włączenie otrębów owsianych do diety jest też wskazane dla osób, które są na diecie redukcyjnej. Otręby owsiane dzięki wysokiej zawartości błonnika mają wpływ na zmniejszenie apetytu oraz zwiększają uczucie sytości. Kiedy zjemy je na śniadanie, chęć na podjadanie i słodkie przekąski może być znacznie mniejsza.
Nie tylko błonnik jest ważnym składnikiem w otrębach. Mają one także wiele innych cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, żelazo, magnez, cynk i fosfor. Te mikroelementy wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, wzmacniają kości, poprawiają koncentrację i dodają energii.
Jak jeść otręby
Wcale nie trzeba jeść dużo otrębów, by nasze zdrowie na tym zyskało. Wystarczy codziennie 20-30 g, czyli 3-4 łyżki otrębów owsianych. Jak je jeść? Dokładnie tak samo jak płatki owsiane, czyli można przygotowywać je na ciepło, tak jak owsiankę. Nawet nie trzeba ich gotować, wystarczy zalać gorącą wodą i dołożyć na przykład owoce czy bakalie. Nadają się też do jedzenia na surowo, na przykład jako dodatek do koktajli czy sałatek. Osoby, które na co dzień nie jedzą otrębów, powinny je włączać do diety stopniowo. Po spożyciu dużej ilości błonnika, mogą pojawić się dolegliwości żołądkowe.