Jest siedliskiem bakterii. Prosty trik na czystą deskę do krojenia
Drewniana deska do krojenia jest w każdej kuchni. Trwała, naturalna, niezastąpiona... Ma naprawdę wiele zalet, ale kiedy nie będziemy o nią odpowiednio dbać może stać się siedliskiem bakterii. Podpowiadamy, jak obchodzić się z drewnianą deską.
23.11.2024 16:18
Choć po drewniane deski sięgamy na co dzień, to nie zawsze wiemy, jak je odpowiednio pielęgnować. Używamy ich do krojenia różnorodnych produktów, od mięsa po owoce, co z czasem prowadzi do zanieczyszczeń i przebarwień. Jak więc dbać o nie, by uniknąć gromadzenia się bakterii i nieprzyjemnych zapachów?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szybkie mycie
Drewniane deski wymagają czyszczenia, ale źle znoszą oddziaływanie wilgoci. Nie można wkładać ich do zmywarki, zbyt długie moczenie prowadzi do uszkodzeń, ułatwia to też namnażanie się bakterii. Drewnianą deskę należy myć delikatnym płynem przy użyciu niewielkiej ilości ciepłej wody lub spryskiwać wodą zmieszaną z octem w proporcji 1:1. Można też użyć soli i cytryny. Sól, posypana równomiernie po powierzchni, w połączeniu z sokiem z cytryny, działa jak naturalny dezynfektor.
Ważne olejowanie
Jak dbać o drewnianą deskę do krojenia, by zawsze wyglądała jak nowa? Kluczowe jest regularne olejowanie. Wybierz olej mineralny, który nie jełczeje - jest to najlepszy wybór dla długotrwałej ochrony drewna. Co kwartał warto też zaimpregnować deskę mieszanką wosku pszczelego i oleju mineralnego, co stworzy warstwę ochronną zapobiegającą wchłanianiu wilgoci.
O czym jeszcze lepiej pamiętać
- Jeśli kroisz na desce chleb, wystarczy strzepnąć okruszki. Jeśli natomiast używasz jej do ryby, czosnku czy cebuli, po skończonej pracy umyj deskę, a potem posyp ją gruboziarnistą solą lub natrzyj sokiem z cytryny, a potem opłucz pod bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Będzie czysta i zniknie z niej charakterystyczny zapach.
- Drewnianej deski nie zostawiaj w pobliżu źródeł ciepła – przy rozgrzanej kuchence lub obok piekarnika, nie nadaje się też jako podkładka pod garnek z zupą zdjęty właśnie z palnika. Pamiętaj również, że deska nie powinna leżeć obok zlewu oraz nie wolno mokrej deski odkładać na ociekacz. Zarówno wysoka temperatura, jak i wilgoć mogą wypaczyć drewno.
- Gdy na desce zauważysz nierówności, sięgnij po papier ścierny o ziarnistości 220. Przetrzyj nim deskę. Raz na kilka tygodni możesz także skropić ją obficie sokiem z cytryny, a następnie wetrzeć w nią gruboziarnistą sól, która również zadziała jak papier ścierny.