Kulinarna Stolica PolskiJest słodka jak miód. Powstaje z jednego polskiego warzywa

Jest słodka jak miód. Powstaje z jednego polskiego warzywa

Spiżarnie w polskich domach od wieków wypełnione są wszelakiej maści domowymi przyprawami. Gdy o dżemie z pomarańczy czy konfiturze figowej można było tylko pomarzyć, w ruch szło znane polskie warzywo.

Prosta marmolada z buraków cukrowych
Prosta marmolada z buraków cukrowych
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Burak to nie tylko składnik surówek, ale również podstawa prostej marmolady. Mowa tutaj oczywiście o buraku cukrowym, który stanowił ważny element polskich upraw, szczególnie na terenie Kujaw i Pomorza. Tamtejsze gleby sprzyjał uprawie buraków, więc powstały tam również liczne cukrownie. To właśnie w tych regionach ma miejsce tradycja wytwarzania marmolady z buraków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przysmak sprzed lat

Marmolada z buraków powstała w odpowiedzi na kryzys, jaki nastał w czasie II wojny światowej. Trudne warunki życiowe zmuszały ludzi do poszukiwania nowych sposobów wykorzystania dostępnych produktów. Buraki były tanie, i łatwo dostępne, więc szybko stały się podstawowym składnikiem wielu potraw. Wykorzystywano je nie tylko do zup czy sałatek, ale również do przygotowania deseru. Marmolada z buraków była nie tylko sposobem na wykorzystanie nadwyżek, ale także źródłem energii i witamin.

- Była taka bieda, że wszystko się wykorzystywało. Szło się w pole, wyrywało to, co rosło, a buraki to zawsze były. Marmoladę robiło się bez okazji, codziennie, aby było co zjeść - opowiadały mieszanki mazowieckiej gminy Dobre przy okazji zbierania informacji niezbędnych do umieszczenia marmolady z buraka cukrowego na liście produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa.
Buraki cukrowe mają biały kolor
Buraki cukrowe mają biały kolor© Adobe Stock | Igor Stevanovic

To specjał o specyficznym smaku. Buraki cukrowa mają bowiem bardzo słodki, wręcz mdły smak i delikatną nutę ziemistości. By zbalansować smaki, do marmolady dodawano często kwaśne odmiany jabłek, takie jak szara reneta lub sok z cytryny.

Marmolada z buraków

Słodki, lekko ziemisty smak marmolady z buraków jest czymś zupełnie innym niż tradycyjne dżemy i konfitury. To ciekawa odmiana od tradycyjnych przetworów. Najczęściej podawano ją na chlebie lub plackach ze zsiadłego mleka, które zastępowały pieczywo.

Prosta marmolada z jabłek i buraków
Prosta marmolada z jabłek i buraków© Adobe Stock

Przepis na marmoladę z buraków cukrowych pochodzi z Koła Gospodyń Wiejskich Bronisław (powiat radziejowski).

Składniki:

  • 1 kg buraków cukrowych,
  • 3 szklanki cukru,
  • 2 kwaśne jabłka szara reneta.

Sposób przygotowania:

  1. Buraki umyj obierz i pokrój w małe kawałki.
  2. Przełóż do garnka i zalej zimną wodą. Gotuj do miękkości.
  3. Po ugotowaniu odcedź buraki i zetrzyj na drobnych oczkach tarki.
  4. Dodaj do nich cukier i smaż przez ok. 30-40 minut.
  5. Dodaj pokrojone w kostkę jabłka i podsmażaj, aż się rozpadną.

Gorącą marmoladę przełóż do wyparzonych, suchych słoiczków i dobrze zakręć. Odstaw do wystudzenia do góry dnem. Możesz je również pasteryzować w garnku. Smacznego!

Wybrane dla Ciebie