Jesteś po 50‑tce? Lepiej, żeby nie zabrakło jej w twojej diecie
Od tego, co znajduje się na talerzach, w dużej mierze zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Szczególnie to odczuwamy w wieku dojrzałym. Najlepiej wtedy komponować posiłki z produktów o wysokim potencjale odżywczym.
Dietetycy często podkreślają, że po pięćdziesiątce trzeba zwracać szczególną uwagę na dietę. Nawet małe grzeszki żywieniowe, które jeszcze parę lat wcześniej uchodziły bezkarnie, teraz mogą wywoływać przykre dolegliwości. Już wiemy, że nie na wszystko możemy sobie pozwolić. Jednak dieta wcale nie musi opierać się na eliminacji kolejnych produktów. Lepiej postawić na takie, które będą wpierać kondycję i samopoczucie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na obiad podaj azjatycką mizerię. Wszystkim czapki spadną z głów
Dieta może pomóc przy menopauzie
Odpowiednio skomponowana dieta ma szczególne znaczenie dla kobiet. W okresie menopauzy organizm zaczyna funkcjonować nieco inaczej. Spowalnia metabolizm, więc łatwiej przybrać na wadze. Wzrasta też ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, szybkiemu osłabieniu ulegają kości.
Do tego dochodzą wahania nastroju związane ze spadkiem estrogenów. Skutkiem tego często jest bezsenność i brak energii. Na te wszystkie problemy w pewnym stopniu mogą pomóc dobrze skomponowane posiłki i wybór odpowiednich produktów.
Amerykanie zachwalają fasole
Fasola nie ma dobrej opinii, a już zwłaszcza u osób dojrzałych. Jednak warto się do niej przekonać i spojrzeć na strączki nieco inaczej. Amerykańskie stowarzyszenie Nutrition Studies Research Group opublikowało listę zaleceń żywieniowych na 2025 rok i na pierwszym miejscu znalazła się na niej fasola i inne rośliny strączkowe. Jest ku temu wiele powodów.
Cenne składniki czerwonej fasoli
Czerwona fasola to świetne źródło żelaza, czyli pierwiastka, którego często brakuje kobietom w okresie menopauzy — mają na to wpływ zmiany hormonalne. Regularne spożywanie tej fasoli pomaga uzupełnić niedobory. Kiedy żelazo jest na odpowiednim poziomie, poprawia się też samopoczucie i znika uczucie zmęczenia.
Kolejnym cennym składnikiem fasoli jest białko. Dietetycy twierdzą, że wraz ze starzeniem się organizmu, powinno być go więcej w codziennym menu. Pozwala to na spowolnienie zmniejszania masy mięśniowej, które zachodzi z wiekiem.
Fasola ma też witaminy z grupy B, które przyczyniają się do lepszego funkcjonowania układu nerwowego. Warto też wspomnieć o błonniku. Dzięki temu posiłki z fasolą sycą na długo.
Prosta sałatka śniadaniowa z fasolą
Składniki:
- 4 łyżki fasoli czerwonej z puszki,
- 1 jajko ugotowane na twardo,
- 1 ogórek kiszony,
- 1 łyżka natki pietruszki lub koperku,
- 1 łyżki oliwy z oliwek,
- sok z cytryny do smaku,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Jajko i ogórka pokrój w kostkę, a fasolę odcedź.
- Połącz jajka oraz ogórka z fasolą.
- Dodaj drobno pokrojoną zieleninę.
- Sałatkę dopraw solą, pieprzem oraz oliwą i sokiem z cytryny.
- Wymieszaj dokładnie i podawaj z kromką razowego chleba.