Jesz banany codziennie? Oto jak wpływają na organizm
Banany to jedne z najpopularniejszych owoców w Europie. Pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej i zostały wprowadzone do Europy i Ameryki Południowej już w XV wieku. To także jedne z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Obecnie ich głównym miejscem uprawy i eksportu jest Ameryka Południowa. Rosną w kiściach i są klasyfikowane jako jagody, ponieważ powstają z zalążni.
Nazwa bananów pochodzi z języka arabskiego i dosłownie oznacza "palec", co dość wiernie koresponduje z kształtem owoców. Są one cenione, zwłaszcza przez Europejczyków, za smak i wartości odżywcze. Banany są bogate w węglowodany, co czyni je doskonałym źródłem energii. Zawierają też witaminę C, B6 oraz potas, który wspomaga regulację ciśnienia krwi i funkcjonowanie mięśni. Dzięki błonnikowi wspierają trawienie, a tryptofan skutecznie poprawia nastrój.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ten chlebek bananowy znika do ostatniego okruszka. Idealnie wilgotny, z delikatną nutą cynamonu
Wszechstronne zastosowanie owoców
Banany występują w wielu różnych odmianach. Popularne w Europie żółte banany można spożywać na surowo, ale oprócz nich istnieją także plantany, czyli banany do gotowania, które są używane głównie w Azji i Ameryce Południowej jako podstawowy środek żywnościowy. Na surowo są trudno do strawienia, ale po obróbce termiczne zachwycają lekko kremowym smakiem i aksamitną teksturą.
Istnieją także banany tekstylne, uprawiane głównie w celu pozyskiwania włókien. Dodatkowo liście bananowca są wykorzystywane jako pasza dla zwierząt, a także do pokrywania dachów. W Indiach kwiaty bananowca są gotowane i spożywane jak warzywa.
Korzyści z regularnego spożywania bananów
Banany to owoce bogate w wartość energetyczną – zawierają od 88 do 95 kcal w 100 g. Dzięki szybko trawionym cukrom od razu dostarczają energii, co sprawia, że są bardzo popularne wśród sportowców. Zawierają także dużą ilość potasu przy niewielkiej zawartości soli, co może być ważną informacją dla osób o wysokim ciśnieniu krwi. Ponadto banany są bogate w błonnik, który sprzyja florze bakteryjnej jelit, pomagając zarówno przy zaparciach, jak i przy biegunce. Im bardziej dojrzały banan, tym zawiera więcej cukru, a mniej skrobi.
Ponadto banan może zrównoważyć kwaśny odczyn pH w żołądku, zapobiegając tym samym zgadze i wrzodom żołądka. Zawarty w nich tryptofan jest przekształcany przez organizm w serotoninę, czyli hormon szczęścia, który ma kluczowe znaczenie dla kondycji psychicznej. Jest także potrzebny po to, aby lepiej i wydajniej odpoczywać. Kobiety cierpiące na PMS mogą poprawić swoje samopoczucie dzięki spożywaniu bananów. Zawierają one również witaminę B6, która pomaga regulować poziom cukru we krwi.
Badania wskazują, że regularne spożywanie bananów może obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci o prawie 30%.
Jak przechowywać banany?
Aby banany dłużej zachowały świeżość, warto je wieszać na haku. W ten sposób o wiele dłużej będą zdatne do spożycia niż położone na płasko. Co więcej, banany nie powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ nie tolerują niskich temperatur. Należy również uważać na to, w jakim przebywają towarzystwie, na przykład jabłka przyspieszają dojrzewanie bananów, więc jeśli chcesz, aby banany poleżały dłużej, trzymaj je z dala od jabłek.
Wybór bananów w sklepie
Kolor bananów wpływa na właściwości owoców, na przykład zielone banany są trudne do strawienia i zawierają toksyny, które znikają podczas dojrzewania. Żółte banany są o wiele łatwiejsze do strawienia i bogate w składniki odżywcze, a brązowe, chociaż zawierają o wiele więcej cukru, są również bogatsze w witaminę B6.
W supermarketach dostępne są różne rodzaje bananów: tradycyjne, ekologiczne i Fairtrade. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ tradycyjne banany często są spryskiwane tiabendazolem (TBZ), środkiem chemicznym, który może przenikać do miąższu. Aby uniknąć szkodliwych substancji, warto wybierać banany ekologiczne.
Kupując banany, lepiej unikać tych z uszkodzeniami mechanicznymi lub białą końcówką, co może świadczyć o nadmiernym użyciu chemikaliów. Osoby chorujące na cukrzycę powinny stronić też od dojrzałych bananów ze względu na ich wysoką zawartość cukru.
Zwróć uwagę na certyfikat Fairtrade
W krajach, gdzie uprawiane są banany, prawa pracownicze różnią się od europejskich. Skutkuje to bardzo niskimi płacami i pracą nawet do 15 godzin dziennie. Pracownicy często są również narażeni na działanie chemikaliów, co wielokrotnie ma konsekwencje zdrowotne. Certyfikat Fairtrade wskazuje, że podczas produkcji przestrzegano określonych kryteriów społecznych, ekonomicznych i ekologicznych.
Ten artykuł powstał w oparciu o materiał na stronie: chip.de.