Już nie lepię pierogów na Boże Narodzenie. Jest znacznie szybszy sposób
17.12.2023 09:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pierogi ruskie to danie, które zna i ceni każdy Polak. Jednak obecnie, coraz częściej zastępujemy je mniej pracochłonnym odpowiednikiem — ruskimi kluskami. Przygotowanie ich jest niezwykle proste, a składniki są takie same jak w przypadku pierogów. Co więcej, nie musisz nawet wyciągać wałka do ciasta. Spróbuj i przekonaj się sam. Tylko nie zapomnij o przygotowaniu odpowiedniej okrasy! Ten przepis będzie jak znalazł na święta Bożego Narodzenia.
Pierogi ruskie to tradycyjne danie, które wymaga stworzenia specyficznego farszu ziemniaczano-twarogowego. Następnie trzeba je ugotować i podać z odpowiednią okrasą, taką jak śmietana, masło czy gęsty jogurt. Wielu ludzi ceni pierogi ruskie za ich delikatność, gładkie ciasto i doskonały smak. Jednak musimy przyznać, że proces przygotowania pierogów, który obejmuje wałkowanie ciasta, wycinanie krążków i całą zabawę z farszem, wymaga kilku chwil skupienia. Z kolei przygotowanie ruskich klusek jest znacznie mniej pracochłonne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mimo że farsz do ruskich klusek wymaga tych samych składników co do pierogów, proces jego wytwarzania jest zupełnie inny. Wkrótce dowiesz się wszystkiego na ten temat, ale pamiętaj o jednym: ruskie kluski smakują najlepiej w towarzystwie prawidłowo przygotowanych skwarków. Poznaj niezwykle prosty przepis i zachwyć swoją rodzinę.
Ruskie kluski - przepis
Składniki:
- 500 g obranych ziemniaków,
- 250 g twarogu,
- 1/2 szklanki mąki pszennej,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 2 łyżki oleju,
- łyżka masła,
- jajko,
- cebula,
- słonina lub boczek na okrasę,
- sól, pieprz.
Sposób wykonania:
- Ziemniaki myję, obieram i wstawiam do garnka. Zalewam je zimną wodą, dosalam i gotuję do momentu, aż staną się miękkie. Następnie odcedzam i odstawiam do ostygnięcia.
- Ziemniaki i twaróg mielę za pomocą praski do ziemniaków. Jeśli jej nie posiadasz, użyj po prostu tłuczka do purée.
- Do zmielonych składników dodaję mąkę ziemniaczaną i pszenną, sól i pieprz. Wbijam również jajko. Wszystko dokładnie mieszam, aby powstało ciasto.
- Teraz przyszedł czas na formowanie klusek. Z masy formuje kulki wielkości orzechów włoskich.
- Ruskie kluski gotuję w osolonej wodzie z dodatkiem kropli oleju. Kiedy wypłyną na powierzchnię, czekam jeszcze 2-3 minuty. Po tym czasie kluski są gotowe.
- Podaję je z wytopionym boczkiem lub słoniną i cebulą.