PoradyKiedyś popularne, dziś niemal całkiem zapomniane. W PRL-u to zdrowe warzywo było hitem

Kiedyś popularne, dziś niemal całkiem zapomniane. W PRL‑u to zdrowe warzywo było hitem

Kalarepa - zapomniane warzywo o niezwykłych właściwościach
Kalarepa - zapomniane warzywo o niezwykłych właściwościach
Źródło zdjęć: © Canva | Nemoris

27.06.2024 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nasze przodkinie, babcie, były świadome, że kalarepa to jedno z najzdrowszych warzyw, które możemy zaserwować na naszych stołach. Czy my, ich potomkowie, również o tym pamiętamy? Wydaje się, że w pewnym momencie zapomnieliśmy o tym zdrowym nawyku żywieniowym. Zmieńmy to!

Spośród wszystkich warzyw dostępnych na polskim rynku, kalarepa zasługuje na szczególne wyróżnienie; i to nie tylko ze względu na swoje właściwości zdrowotne, ale również jedyny w swoim rodzaju wygląd. Może nie prezentuje się tak okazale jak pęk świeżej marchewki z bujną nacią, ale to nie powinno skłaniać nas do ignorowania jej. Niestety, od wielu lat obserwujemy właśnie taką tendencję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kalarepa w kulinariach polskich

Zanim kapusta i brokuły zaczęły dominować na naszych stołach, kalarepa — jako podstawowy przedstawiciel rodziny kapustowatych — cieszyła się ogromnym uznaniem w całej Europie. Prawdopodobnie pochodzi ona z Azji, ale jej popularność była najbardziej widoczna w Europie Środkowej i Wschodniej. Nie zatrzymało się to jednak tylko na tych regionach. Kalarepa do dzisiaj jest składnikiem wielu tradycyjnych potraw w Niemczech i krajach skandynawskich.

Także w Polsce kalarepa była kiedyś bardzo ceniona. Pisano o niej wiersze, uprawiano ją w przydomowych ogrodach, a następnie przetwarzano na smaczne zupy, sałatki czy przetwory. Było to nie tylko smaczne rozwiązanie, ale także niezwykle zdrowe. Dlaczego? Oto wyjaśnienie.

Kalarepa dla zdrowia

Kalarepa, jako warzywo z rodziny kapustowatych, posiada wiele zdrowotnych właściwości. Można ją spożywać na surowo, co pozwala na pełne wykorzystanie jej imponujących korzyści zdrowotnych, bez utraty ich w wyniku obróbki termicznej. Dlatego tak często zaleca się spożywanie surówek z kalarepy.

Może nie jest najpiękniejsza, za to wygrywa smakiem i właściwościami
Może nie jest najpiękniejsza, za to wygrywa smakiem i właściwościami © Canva | gaffera

Lekarze zachwycają się jej silnym działaniem przeciwbakteryjnym i grzybobójczym, które jest skutecznym środkiem profilaktycznym przeciwko wrzodom żołądka. Ponadto kalarepa jest polecana jako wsparcie dla mózgu i całego układu nerwowego: pomaga zwalczać depresję i poprawia pamięć. Przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości warzywa wynikają z dużej zawartości witaminy C, a jako bogate źródło żelaza — chroni przed anemią.

Warto również zaznaczyć, że kalarepa składa się głównie z błonnika pokarmowego i wody. To oznacza, że jest doskonałym środkiem wspomagającym proces odchudzania. Zawierając jedynie 27 kalorii na 100 gramów produktu, na pewno nie obciąży naszego organizmu, a jednocześnie zapewni uczucie sytości na długi czas!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także