Kiedyś tą zupą karmiono więźniów. Dziś serwuje się ją w restauracjach
Wywar na kościach, ziemniaki, trochę warzyw sezonowych i kasza. Oto zupa rumfordzka, potrawa, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu podawana była...więźniom. Ta prosta zupa przeżywa dziś swój renesans. Wyjaśniamy, jak ją przygotować.
22.02.2024 15:04
Tania, prosta i niezwykle pożywna. Tę zupę przygotowuje się na wywarze z kości, tłuszczu zwierzęcego lub skór wieprzowych. W wywarze ląduje kasza oraz warzywa sezonowe. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu podawano ją więźniom, bowiem jest odżywcza, a składniki kosztują grosze. Wyjaśniamy, jak ją przygotować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zupa, która zabijała głód. Podawano ją w więzieniach
Zupę rumfordzką zawdzięczamy Benjaminowi Thompsonowi, hrabiemu Rumforda. To znany brytyjski działacz społeczny i wynalazca. Po wojnach na terenach USA przeniósł się do Anglii, a następnie do Bawarii, gdzie objął stanowisko ministra wojny. To właśnie tam wymyślił tę prostą zupę.
Zupa rumfordzka powstała przeszło 200 lat temu. Wymyślono ją na początku XIX wieku i szybko zyskała popularność. Przygotowywano ją żołnierzom w Europie Środkowej przez większą część XIX i XX wieku. Ten tani posiłek często pojawiał się na stołach biedoty, a niedługo później serwowano go także w więzieniach.
To danie przypomina coś pomiędzy grochówką a fasolową. Jest bardzo gęste i pożywne, a przy tym wysokokaloryczne. Zupa miała dawać siłę do ciężkiej pracy fizycznej. Przygotowanie tego specjału jest naprawdę proste. Strączki należy gotować tak długo, aż lekko się rozgotują, a następnie dodać do nich ziemniaki, kaszę oraz warzywa sezonowe.
Zupa rumfordzka w Polsce
Zupa rumfordzka pojawiła się na ziemiach polskich na początku XIX wieku. Była przygotowywana głównie przez organizacje społeczno-charytatywne, które prowadziły kuchnie dla osób ubogich i bezdomnych. W stolicy działało wówczas Towarzystwo Zupy Rumfordzkiej. Organizacja codziennie żywiła od 120 do 250 osób, a szczytowy okres działalności przypadł po klęsce powstania listopadowego, kiedy to miesięcznie wydawano najbiedniejszym około 5 tysięcy miseczek z sycącym wywarem.
Zupa rumfordzka — przepis
Składniki:
- 2,5 l bulionu (warzywnego, drobiowego, na kościach),
- 200 g ryżu lub kaszy (dowolnej),
- 400 g ziemniaków,
- puszka białej fasoli,
- puszka białej fasoli,
- 5 marchewek,
- 3 pietruszki,
- 1 por,
- 1 seler,
- 3 liście laurowe,
- 3 ziarenka ziela angielskiego,
- 3 łyżki masła,
- tymianek,
- sól,
- pieprz.
Przygotowanie:
- Wyciągnij garnek i rozpuść na nim masło. Wsyp do niego suchy ryż i praż go przez dwie minuty. Po dwóch minutach wlej do niego wodę i gotuj tak długo, aż ziarenka ryżu całkowicie wchłoną płyn.
- Warzywa umyj, obierz, pokrój w kostkę i dorzuć je wywaru. Całość zalej bulionem i dopraw solą, pieprzem, tymiankiem, liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Gotuj aż do miękkości.
- Pod koniec gotowania dodaj fasolę i dokładnie wymieszaj zupę. Podawaj jeszcze ciepłą.