PrzepisDietaKiedyś w każdym ogródku. Dziś kręcimy na niego nosem, a to najlepszy owoc na odchudzanie

Kiedyś w każdym ogródku. Dziś kręcimy na niego nosem, a to najlepszy owoc na odchudzanie

Agrest to zapominany owoc
Agrest to zapominany owoc
Źródło zdjęć: © Pixabay

14.06.2024 13:57, aktual.: 14.06.2024 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agrest, choć obecnie nieco zapomniany, jest owocem, który zasługuje na szczególne uznanie ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Wielu ekspertów uważa go za jeden z najzdrowszych owoców dostępnych na rynku.

Zastanawiasz się, dlaczego agrest nie cieszy się dzisiaj taką popularnością, jak kiedyś? Czy to dlatego, że nie jest tak słodki jak wiele innych owoców sezonowych? A może coś w jego wyglądzie przestało przyciągać naszą uwagę? Agrest nie jest co prawda uwielbianą truskawką, ale truskawka nie jest też agrestem - wybitnie soczystym, lekko chrupiącym, łączącym słodki i kwaśny smak. I nie tylko dlatego warto go jeść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego warto jeść agrest?

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za jedzeniem agrestu jest jego wyjątkowo bogata zawartość witamin. W samym agreście jest blisko 20 razy więcej kwasu askorbinowego niż w pomarańczy. Ale to nie wszystko. Agrest zawiera także witaminy z grupy B, a także A i E, żelazo, miedź, potas, fosfor i magnez oraz przeciwutleniacze. Ponadto pomaga w walce z wysokim cholesterolem, może zapobiegać miażdżycy i chorobom serca, wspomaga koncentrację, koi nerwy i daje poczucie odprężenia.

Specjaliści twierdzą, że dojrzały agrest ma także działanie antynowotworowe. Takie owoce zawierają bowiem serotoninę, kwas elagowy i kumarynowy, które nie tylko dobrze wpływają na układ nerwowy, ale mogą także chronić nas przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony komórek rakowych.

Agrest
Agrest© Canva | iSailorr –

Agrest na odchudzanie

Agrest jest często wspominany także w kontekście diety odchudzającej. Dlaczego? Ponieważ te małe, niepozorne owoce zawierają zaskakująco dużo błonnika pokarmowego - składnika, który odpowiada za prawidłową pracę jelit. To właśnie dzięki błonnikowi długo czujemy się najedzeni i unikamy spożywania niezdrowych przekąsek pomiędzy posiłkami. Dodatkowo agrest jest owocem niskokalorycznym.

Ze względu na dużą zawartość błonnika, który pobudza ruchy jelit, regularnie spożywany agrest pomoże pozbyć się uciążliwych zaparć. Ponadto zawiera kwasy jabłkowe i cytrynowe, które wspomagają trawienie. Dwie porcje surowych owoców (ze skórką i pestkami) dziennie mogą przynieść ulgę.

Zastosowanie agrestu w kuchni

Owoce agrestu są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Można je jeść na surowo, solo lub jako składnik sałatek. Agrest można również mrozić, wyciskać z niego sok lub wykorzystać do przetworów, takich jak: konfitury, dżemy, powidła, kompoty (np. z dodatkiem truskawek). Agrest nadaje się również jako składnik ciast, babeczek, nalewek czy win.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także