Kroję i upycham w słoiku. W zimie zajadamy do obiadu
Krucha, lekko kremowa i maksymalnie zaromatyzowana garścią korzennych przypraw - marynowana dynia już na stałe wpisała się spiżarniany krajobraz w moim domu. Po słoiki sięgam jesienią i zimą, kiedy na talerzach brakuje koloru. To doskonała przekąska, dodatek do obiadu i sałatek.
13.08.2024 10:38
Dynia nie jest częstym gościem na moim stole, przyznaje się bez bicia. Zwykle brakuje mi pomysłów i sił, by uporać się z większymi okazami. Poza uwielbianym w moim domu sernikiem dyniowym i kanapkową pastą z dyni z suszonymi pomidorami od kilku lat robię marynowaną cukinię do słoików na zimę. Kiedy podaję ten specjał do obiadu, znika szybciej niż mięso i ziemniaki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dynia do słoików. Idealna przekąska na jesień i zimę
Zastanawiasz się, jaką dynię wybrać do marynowania? Najlepsza będzie dynia zwarta o twardym miąższu, świeża i młoda, która nie zdążyła nabrać miękkości. Postawić więc warto na dynię hokkaido lub muskatową, a także klasyczną dynię gomez (znaną jako "halloween") oraz olbrzymią bambino.
Przygotowanie marynowanej cukinii nie różni się znacząco od przyrządzania podobnych przetworów. Warzywo należy potraktować zalewą, a wypełnione słoiki poddać pasteryzacji. Kluczowy jest dobór przypraw. Dynia kojarzy nam się z korzennym smakiem, dlatego też warto wzbogacić zalewę aromatem goździków i anyżu, warto dodać też kilka ziaren ziela angielskiego i liście laurowe.
Ze względu na to, że goździki (oraz inne suszone przyprawy) mogą sprawić, że zawartość słoika stanie się gorzka, lepiej jest zagotować zalewę z przyprawami, a następnie odcedzić ją i dynię zalać czystą, ale już odpowiednio zaromatyzowaną marynatą.
Marynowana dynia do słoików na zimę. Przepis
Składniki:
- 2 kg dyni,
- 1 szklanka octu,
- 1 szklanka cukru,
- 4 szklanki wody,
- 6 goździków,
- 2 gwiazdki anyżu,
- 4-5 kulek ziela angielskiego,
- 2-3 listki laurowe.
Przygotowanie:
- Dynię umyj i obierz, a następnie pokrój w średniej wielkości kostkę.
- Do wyparzonych słoików włóż kawałki dyni.
- Wodę zagotuj z przyprawami, octem i cukrem. Gorącą zalewę odcedź, a następnie zalej dynię w słoikach i dokładnie zakręć słoiki.
- Słoiki z dynią pasteryzuj ok. 20 minut od zagotowania wody. Pamiętaj, że jeśli pasteryzujesz słoiki z gorącą zalewą, zacznij pasteryzację od ciepłej wody.