Kruche rogaliki będą smakować jak u babci. Nie zapomnij dodać łyżeczki tego produktu
Stolik przykryty obrusem w kwiaty, a na nim dzbanek z kompotem i talerz pachnących rogalików. Tak, z tym wypiekiem często mamy sielskie wspomnienia. Dla przeciwwagi kojarzy się on też z dużą ilością pracy. Niekoniecznie musi tak być. Podpowiadamy, jak je zrobić szybko, a będą smakować jak na wakacjach u babci.
06.05.2024 13:23
Rogaliki, kto by miał na to czas? Wyrabiania ciasta, potem zawijanie... Jednak są sposoby, by naprawdę szybko sobie z tym poradzić. A na pewno radość, jaką sprawimy dzieciom czy bliskim będzie ogromna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drożdże? Niekoniecznie
Nasze babcie często przepis na ciasto rogaliki miały w pamięci i zawsze wychodziły im doskonałe. Z reguły robiły najpierw drożdżowy zaczyn, potem długo wyrabiały ciasto. Drożdżowe ciasto nie należy do najłatwiejszych. Obawiasz się, że sobie z tym nie poradzisz? Rogalików wcale nie trzeba robić z drożdżowego ciasta. Można je przygotować znacznie prościej.
Kwaśny i niezawodny
Jest prostszy sposób na ciasto na rogaliki. Nie obawiaj się, że bez drożdży będą mniej pulchne. Wystarczy pamiętać o jednym składniku, który zawsze ratuje sytuacje. Dzięki niemu ciasto jest pulchne, puszyste i nie przesuszone. Kolejna zaleta? Pięknie wyrośnie. Dodaje się go na końcu. I mimo ostrego smaku, nie będzie on w rogalikach absolutnie wyczuwalny. Pewnie się już domyślasz, że chodzi o ocet. Ten kwaśny produkt dodaje się też czasami do biszkoptu, ciasta drożdżowego, a nawet bezy. Warto mieć go pod ręką podczas wypieków.
Rogaliki z owocową konfiturą
Składniki:
- 400 g mąki,
- 200 g masła lub margaryny,
- 70 g cukru pudry,
- 2 żółtka,
- łyżeczka octu, np. jabłkowego,
- 2 łyżki zimnej wody,
- 1 białko do posmarowania rogalików,
- 150 g konfitury owocowej, najlepiej domowej.
Sposób przygotowania:
- Do misy robota kuchennego wsyp mąkę i dodaj do niej schłodzone masło i resztę składników ciasta. Ocet dodaj na końcu.
- Miksuj je przez chwilę, a potem przełóż na stolnicę lub blat i zagnieć ciasto.
- Wyrobione, elastyczne ciasto schładzaj w lodówce przez 15 minut. Potem podziel je na trzy części i każdą z nich rozwałkuj na kształt koła o średnicy około 30 cm, dobrze podsypując blat mąką.
- Każde koło podziel na około 12 trójkątów. Na najszerszym brzegu każdego z nich nakładaj pół łyżeczki konfitur i zwijaj trójkąt w kierunku jego wierzchołka, zaginając jednocześnie boki na kształt rogala.
- Rogaliki układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej olejem.
- Rogaliki posmaruj rozmąconym jajkiem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190 stopni Celsjusza na około 15 minut. Wystudzone rogaliki posypać delikatnie cukrem pudrem.