InspiracjeKuchnia grecka słynie z tej pasty. Skordalię zrobisz z taniego, polskiego składnika

Kuchnia grecka słynie z tej pasty. Skordalię zrobisz z taniego, polskiego składnika

Kuchnia grecka nie musi towarzyszyć ci tylko na wakacjach. Musakę czy souvlaki można łatwo odtworzyć też w domu. Podobnie jak skordalię, czyli intensywną w smaku, gęstą pastę. Dip ten zrobisz z czosnku. I nie skończy się na użyciu dwóch ząbków.

Skordalia to pyszna pasta na bazie czosnku
Skordalia to pyszna pasta na bazie czosnku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Oleksandr Prokopenko
Magdalena Pomorska

10.09.2024 08:12

Skordalię można jeść jako dip, pastę kanapkową lub wykorzystać jako mokrą marynatę. Doskonałe smakuje jako zimna przystawka - wystarczy zaserwować ją z kawałkami pity, oliwkami kalamata czy innymi warzywami pokrojonymi w słupki. Pasuje też do dań obiadowych - wzbogaci smak mięs, m.in. popularnej w kuchni greckiej jagnięciny. Warzywa po grillowaniu można posmarować i zamarynować w tym czosnkowym dipie, a następnie ponownie poddać obróbce termicznej. Sporo zależy od dokładnej listy składników, bo skordalia różni się pod tym względem zależnie od regionu.

Skordalia - różne warianty

Główny składniki, który sprawia, że skordalia jest taka wyjątkowa i właśnie z niej słynie kuchnia grecka, to czosnek. Obrane ząbki rozciera się na w miarę gładką konsystencję i łączy z bazowymi produktami. To może być puree ziemniaczane, utłuczone migdały lub orzechy włoskie. W regionach wiejskich podstawą było też pokruszone pieczywo. Dokładnie połączone ubija się z oliwą z oliwek - mikserem lub okrągłym, drewnianym ucierakiem. Sól I pieprz do smaku wystarczą, ale sprawdzić się też gałka muszkatołowa. Część receptur zawiera też biały ocet winny lub żółtka - ta wersja nawiązuje do sosu aioli. Historycznie m.in. na wyspach a nie kontynencie, używany jest też zamiast octu wywar z dorsza z dodatkiem cytryny. Często serwowana jest właśnie do smażonej ryby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić skordalię?

Wykonanie nie jest skomplikowane, ale ze względu na obróbkę czosnku, może być nieco czasochłonne. Na początek warto podstawić na wersję z ugotowanymi ziemniakami, podając skordalię jak puree. Dla zmniejszenia intensywności smaku możesz użyć pieczonego czosnku - nie będzie tak ostry jak surowy. Najlepiej użyć czosnek polski - chiński czy importowany z innych regionów, nie będzie miał takiego smaku, jakie to danie powinno mieć.

Składniki:

  • 500 g ziemniaków,
  • 8 ząbków czosnku,
  • 1 cytryna,
  • 150 ml oliwy,
  • sól.

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierz i ugotuj w posolonej wodzie. Najlepiej wrzucić je na wrzątek, wtedy nie stracą witamin i zachowają maksimum smaku.
  2. Czosnek obrać, posiekać, a następnie rozetrzeć brzegiem noża na drewnianej desce.
  3. Przełóż do moździerza i dodaj sok wyciśnięty z cytryny.
  4. Ucieraj na jednolitą konsystencję, a następnie połącz z oliwą.
  5. Ziemniaki przeciśnij przez praskę, połącz z czosnkową częścią. Serwuj w temperaturze pokojowej.
Wybrane dla Ciebie