Kultowe ciasto wraca do łask. Najlepiej smakuje ze starego przepisu babci
To jeden z tych deserów, o których trudno zapomnieć. Choć pojawiło się już wiele nowych, bardziej nowoczesnych rarytasów, kiedy pojawia się na stole, nie boi się żadnej konkurencji. Wszyscy proszą o dokładkę i z sentymentem wspominają czasy PRLu.
Metrowiec, wuzetka, pleśniak, zebra... choć te wypieki mocno kojarzą się z minioną epoką, to wspominamy je z sentymentem. Często pojawiały się na rodzinnych uroczystościach. Zawsze miały je w swoim repertuarze nasze babcie. I muszę przyznać, że w przepisie na metrowiec mojej babci do dziś nic nie zmieniam, sprawdza się do dziś.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Długo zachowuje świeżość
Ciasto jasne i ciemne do metrowca przygotowuje się na bazie oleju. Choć może wydawać się to tańszą wersję, bo przecież można użyć masła, to wypieki na tłuszczu roślinnym cieszą się przecież popularnością do dziś. Mają sporo zalet, są przede wszystkim lżejsze i dłużej pozostają świeże, nie wysychają tak szybko. W przypadku metrowca chodzi też o to, że delikatna konsystencja ciasta świetnie łączy się z budyniowym kremem.
Dla kolejnych pokoleń
Metrowiec, nazywany też babką metrową, to wypiek, który łączy dwa rodzaje ciasta i krem budyniowy. Ważne jest, by zachować odpowiednie proporcje jasnego i ciemnego ciasta oraz kremu. Tak jak i do innych wypieków z czasów PRLu, nie będą tu potrzebne żadne wymyślne składniki. Ciasto wymaga trochę pracy i zaangażowania, ale jest stosunkowo tanie. Jego smak zaś podbija podniebienia kolejnych pokoleń.
Metrowiec według przepisu babci
Składniki:
Ciasto:
- 6 jajek,
- 1 szklanka cukru,
- pół szklanki wody,
- pół szklanki oleju,
- 2,5 szklanki mąki + 2 łyżki,
- 1 cukier waniliowy,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 2 łyżki kakao.
Krem:
- 1 kostka masła,
- pół litra mleka,
- pół szklanki cukru,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- olejek waniliowy do smaku, opcjonalnie.
Sposób przygotowania:
- Na początek przygotuj ciasto. Ubij jajka z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Następnie dodaj olej, zimną wodę oraz mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia.
- Podziel ciasto na dwie równe części. Do jednej z nich dodaj kakao, a do drugiej dodaj dodatkowe 2 łyżki mąki.
- Przygotuj dwie jednakowe blaszki o wymiarach 10x40 cm, wyłóż je folią aluminiową, a następnie wlej na nie przygotowane ciasto.
- Piecz w temperaturze 180°C przez około 25 minut, lub do momentu, gdy patyczek wbity w ciasto wychodzi suchy.
- Po upieczeniu i ostudzeniu ciasta, odetnij górne części oraz końcówki, a pozostałe kawałki ciasta zostaw do posypania.
- Teraz przygotuj masę budyniową. Odlej pół litra mleka, a pozostałe zagotuj z cukrem. W osobnym naczyniu rozmieszaj obie mąki w odłożonym mleku, a następnie wlej to do gotującego się mleka.
- Ugotuj budyń i pozostaw do wystygnięcia.
- W osobnym naczyniu utrzyj miękkie masło na puszystą masę, dodaj wystudzony budyń i kilka kropli olejku waniliowego. Tak przygotowanym kremem smaruj na przemian kromki jasnego i ciemnego ciasta i sklejaj.
- Powinny powstać dwie równe, około 50 cm warstwy ciasta. Smarujemy wierzch i boki kremem, a na koniec posypujemy okruszkami z ciasta.
- Ciasto odstawiamy do lodówki i pozostawiamy je na kilka godzin, aby wszystkie smaki idealnie się połączyły.