InspiracjeWszyscy goście chwalą moją wuzetkę. Jest sto razy smaczniejsza niż z cukierni

Wszyscy goście chwalą moją wuzetkę. Jest sto razy smaczniejsza niż z cukierni

Ten deser jest wciąż popularny!
Ten deser jest wciąż popularny!
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

01.10.2024 07:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma bardziej warszawskiego ciastka niż wuzetka. Dlatego wcale się nie zdziwiłam, gdy na plakacie zapowiadającym wystawę "Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska" zobaczyłam właśnie ten deser. Nie mogę się już doczekać na wystawę, a tymczasem piekę właśnie wuzetkę.

Wuzetka to już kultowe ciastko. Pokochali je warszawiacy, bo nieodłącznie kojarzy się ze stolicą i Trasą W-Z. Jego historia jest krótka, ale barwna. Powstało na przełomie lat 40. i 50. na konkurs na ciastko, które stanie się symbolem Warszawy. Wuzetka do tej pory świetnie wywiązuje się z tego zadania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Klasyka się sprawdza

Wuzetka to czekoladowy biszkopt przełożony bitą śmietaną, a nie żadnym śmietankowym kremem. Nic skomplikowanego, ale ciastko ma kilka swoich tajemnic. Przede wszystkim nie można zapominać o nasączeniu, bo inaczej biszkopt będzie zbyt suchy. Według mnie najlepiej z tym ciastem nie eksperymentować nic nie zmieniać w przepisie, bo klasyczna receptura w tym przypadku sprawdza się doskonale.

Musi być bita śmietana

Nie ma co ukrywać, wuzetka to deser, który wymaga trochę pracy: najpierw trzeba upiec biszkopt, potem przygotować polewę, krem i poncz. Jednak połączenie wszystkich elementów daje świetny efekt. Czekoladowe ciasta i śmietankowy krem, taki miks wykorzystuje się w wielu deserach i trzeba przyznać, że zawsze się sprawdza. Ważnym punktem w przygotowywaniu wuzetki jest dobre ubicie śmietany. Trzeba kupić śmietanę kremówkę lub tortową (30 lub 36 proc.). Przed ubijaniem powinna być bardzo dobrze schłodzona, podobnie jak naczynie, w którym będziemy to robić.

Z powidłami lub bez

Gdy śmietana jest dobrze ubita, należy dodać rozpuszczoną żelatynę. Taka kremowa warstwa zmiękcza biszkopt, ale lepiej go dodatkowo nasączyć. Dlatego tak istotny jest poncz. Sprawia, że biszkopt jest wilgotny i aromatyczny. W niektórych przepisach na wuzetkę jest też zalecenie, by dodać warstwę owocowego dżemu. Jeśli już to najlepiej zdecydować się na powidła śliwkowe lub z czarnej porzeczki, ale nie jest to konieczne.

Klasyczna wuzetka

Składniki:

Na biszkopt:

  • 6 jajek,
  • po 3/4 szklanki mąki i cukru,
  • łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 3 łyżki kakao.

Na krem:

  • 500 ml śmietany kremówki,
  • 2 łyżeczki żelatyny lub opakowanie śmietan fix,
  • 2-3 łyżki cukru pudru.

Poncz:

  • 100 ml mocnej, czarnej herbaty,
  • sok z połowy cytryny.

Na polewę:

  • 100 g czekolady,
  • 1/4 szklanki mleka,
  • łyżeczka żelatyny.

Dodatek:

  • powidła śliwkowe, opcjonalnie.

Sposób przygotowania:

  1. Ubij białka, powoli dodawaj cukier, potem żółtka i mąkę wymieszaną z kakao oraz proszkiem do pieczenia. Biszkopt piecz przez 30 minut w 180 stopniach C.
  2. Śmietanę ubij na sztywno, dodaj cukier, na koniec rozpuszczoną żelatynę lub śmietan fix.
  3. Wystudzony biszkopt przekrój na połowę. Nasącz go połową ponczu przygotowanego z przestudzonej herbaty z sokiem z cytryny.
  4. Następnie rozsmaruj powidła, jeśli używasz lub od razu rozłóż krem, przykryj drugą częścią biszkoptu.
  5. Nasącz ją ponczem. A potem podgrzej mleko, dodaj żelatynę i czekoladę. Polej ciasto i udekoruj. Wuzetkę schładzaj w lodówce do czasu zastygnięcia polewy.
deserciastobita śmietana