Łączkę kilka prostych składników i smażę. W mig mam cały talerzyk pysznych placków
Śliwki to jedne z ostatnich sezonowych owoców. Dlatego warto wykorzystać je w pełni. Robiłeś już na pewno ciasto, knedle, konfitury... to teraz czas na placki, które z przyjemnością zjesz na śniadanie.
20.09.2024 06:44
We wrześniu coraz częściej masz ochotę na śniadanie na ciepło? Nic dziwnego, bo poranki są już chłodniejsze. Placki świetnie się wtedy sprawdzają. Najczęściej na pewno przygotowujesz je z jabłkami, to klasyka gatunku. A może spróbujesz zrobić je ze śliwkami?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie śliwki wybrać do placków?
Do placków najlepiej nadają się śliwki węgierki. To owoce popularnej odmiany śliwy domowej, a mianowicie węgierki zwykłej. Mają jajowaty kształt o brązowo-granatowej lub granatowej skórce. Ich miąższ jest zwarty, nie rozpada się pod wpływem wysokiej temperatury, tylko przyjemnie mięknie. Dlatego właśnie ta odmiana śliwek jest często wykorzystywana w kuchni. Najczęściej przyrządza się z niej dżemy lub konfitury, a surowe dodaje do ciast czy właśnie placków.
Węgierki mają niewiele kalorii, za to sporo błonnika i witamin. Te śliwki zawierają antocyjany, które obniżają ciśnienia krwi, co potwierdziły badania. Dlatego w sezonie warto zjeść ich choć kilka dziennie i oczywiście wykorzystywać do potraw. Ich wielkim walorem jest też smak. Nie są bardzo słodkie, ale za to ich korzenny, winny aromat nie daje o sobie zapomnieć. Idealnie łączy się z cynamonem i miodem.
Placki ze śliwkami na śniadanie
Składniki:
- 250 ml jogurtu naturalnego,
- 1 jajko,
- 1 szklanka mąki,
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- 50 ml wody gazowanej,
- cukier do smaku, opcjonalnie,
- szczypta cynamonu,
- olej roślinny lub masło do smażenia,
- 10-12 śliwek węgierek,
- miód i listki mięty do podania.
Sposób przygotowania:
- Do miski wlej jogurt naturalny, wsyp mąkę, proszek do pieczenia oraz jajko i dokładnie wymieszaj.
- Do masy dodaj cukier, szczyptę cynamonu i ponownie wymieszaj.
- Śliwki umyj i pokrój na mniejsze kawałki, usuwając z nich pestkę. Najlepiej pokroić na cztery części, a mniejsze owoce na pół, żeby można było wyczuć kawałki. Dorzuć je do masy i wymieszaj.
- Na patelni rozgrzej olej lub masło, wykładaj porcje ciasta formując placki. Smaż je z obu stron, aż apetycznie się zarumienią.
- Po zdjęciu z patelni odłóż placki na chwilę na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
- Placki podawaj z miodem i listkami mięty.