NewsyLatem Polacy jedzą na kilogramy. Taka cukinia zamienia się w truciznę

Latem Polacy jedzą na kilogramy. Taka cukinia zamienia się w truciznę

Cukinia to jedno z ulubionych letnich warzyw.
Cukinia to jedno z ulubionych letnich warzyw.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Scarlett Hill

23.07.2024 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jest uniwersalna, smaczna, tania i można ją kupić na każdym straganie. To wszystko powoduję, że latem cukinia to jedno z naszych ulubionych warzyw. Jednak nie zawsze powinno się ją jeść. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Ta pyszna, delikatna cukinia może być niebezpieczna dla zdrowia? Niestety tak. Dlatego warto wiedzieć, kiedy nie wolno jej jeść, bo staje się trująca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Witaminy i błonnik

Najczęściej cukinia jest całkowicie bezpieczna do spożycia, a wręcz bardzo polecana. Zawiera dużo witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Wśród nich są witaminy A, C oraz K, a także błonnik, który wspiera układ pokarmowy. Kolejnym atutem cukinii jest jej niska kaloryczność przy jednoczesnym wysokim poziomie składników odżywczych. To warzywo dobrze nawadnia, dlatego jest szczególnie polecane na upały. Jest też źródłem antyoksydantów, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami, chroniąc komórki przed uszkodzeniami.

Skąd ta gorycz

Kiedy pojawia się problem? Gdy stężenie kukurbitacyn w cukinii jest duże. Te naturalne związki chemiczne występują w roślinach dyniowatych, ale mogą stać się toksyczne w dużych ilościach. Łatwo to rozpoznać, cukinia jest po prostu gorzka. Najczęściej zwiększone stężenie kukurbitacyn pojawia się w warzywach uprawianych w nieodpowiednich warunkach, np. kiedy panuje susza lub warzywa narażone są na ataki szkodników.

Lepiej zrezygnować

Zjedzenie trującej cukinii może prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych. Objawy zatrucia to często bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, a w skrajnych przypadkach nawet zaburzenia pracy nerek. Dlatego to bardzo ważne, by zawsze zwracać uwagę na smak cukinii przed dodaniem jej do potrawy. Jeżeli wyczujesz gorycz, lepiej zrezygnować z jej spożycia.

Spróbuj tak zrobić

Kiedy gorycz jest niewielka, możesz spróbować wydobyć ją z cukinii. Wystarczy obrać warzywo ze skórki i pokroić je na mniejsze kawałki, na przykład w plastry. Następnie trzeba posypać je obficie solą i odczekać około 30 minut, a potem przepłukać cukinię pod bieżącą wodą. Warto jednak podkreślić, że ten zabieg nie daje stuprocentowej gwarancji, że warzywo przestanie być gorzkie. Całkowite usuniecie nieprzyjemnego smaku cukinii czy ogórków albo innych dyniowatych, nie jest jednak możliwe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także