Sałatki z zielonych pomidorów spróbowałam u kuzynki. Od kilku sezonów robię ją sama
Zielone pomidory są z pewnością mniej popularne niż ich czerwone odpowiedniki. Jednak także mają mnóstwo cennych właściwości odżywczych i zdrowotnych. A jeśli chodzi o przetwory, są absolutnie bezkonkurencyjne. Ta sałatka zawsze robi wrażenie i wszyscy pytają — a co to za pyszne warzywa?
20.07.2024 19:38
Zielone pomidory często pozostawiane są na krzaku, by dojrzały. Jednak, kto raz ich spróbuje, wie, że są prawdziwym rarytasem w przetworach. Są też specjalne odmiany zielonych pomidorów. Warto się na nie skusić nie tylko ze względu na walory smakowe, bowiem korzyści dla zdrowia również jest sporo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Błonnik i witaminy w zielonych pomidorach
O tym, że pomidory są zdrowe, nikogo nie trzeba przekonywać. Te zielone są bogate w witaminy, takie jak witamina A, C, K oraz niektóre z grupy B. Witamina A jest niezbędna dla zdrowia oczu, witamina C wspiera układ odpornościowy, a witamina K odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Porównując zielone pomidory z czerwonymi, okazuje się, że te pierwsze mają wyższą zawartość błonnika. Pomaga on w utrzymaniu prawidłowej pracy jelit i przyczynia się do poprawy trawienia.
Zielone pomidory i ich właściwości prozdrowotne
Zielone pomidory mają wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z nich jest wpływ na zdrowie serca i układ krążenia. Zawarte w nich witaminy i minerały mogą wspomagać funkcjonowanie serca i zapobiegać chorobom układu krążenia.
Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy zielone pomidory mogą działać przeciwnowotworowo. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki i prowadzić do rozwoju nowotworów.
Ale czy na surowo?
Zielone pomidory są doskonałe do przetworów. Ale czy można jeść je na surowo? To zależy. Pomidory z czerwonych odmian, które mają zieloną barwę, nadają się tylko do przetworów. Lepiej nie jeść ich na surowo. Natomiast odmiany, które są zielone nawet wtedy, gdy są dojrzałe, można jeść bez zastrzeżeń i ograniczeń. Nadają się także do przetworów. Nowe odmiany pomidorów w tym kolorze są smaczne i zdrowe.
Sałatka z zielonych pomidorów — przepis
Składniki:
- około 2 kg zielonych pomidorów,
- 400 g cebuli,
- 2 czerwone papryki,
- 1 łyżka soli.
Zalewa:
- 4 szklanki wody,
- 3/4 szklanki cukru,
- 3/4 szklanki octu spirytusowego,
- 1 łyżka soli,
- 10 ziaren ziela angielskiego,
- 5 liści laurowych,
- 2 płaski łyżki gorczycy.
Sposób przygotowania:
- Pomidory umyj, odkrój szypułkę i pokrój w plastry. Cebule obierz, przekrój na połówki, a następnie pokrój w półplasterki. Połącz warzywa, a potem posól i wymieszaj. Odstaw na około 2 godziny. Po tym czasie odlej nadmiar wody.
- Papryki umyj, przekrój na połówki, usuń gniazda nasienne. Pokrój w paski. Dołóż do przygotowanych warzyw.
- W garnku przygotuj zalewę. Wlej wodę i ocet, dodaj łyżkę soli, ziele angielskie, liście laurowe i gorczycę, zagotuj. Do zalewy dosyp cukier i dokładnie wymieszaj, ponownie zagotuj. Zalewę zostaw do przestudzenia.
- Przestudzoną zalewę wlej do warzyw, wymieszaj całość. Odstaw na godzinę.
- Sałatkę nakładaj do umytych i osuszonych słoików.
- Spód dużego garnka wyłóż ścierką bawełnianą. Włóż do niego zakręcone słoiki, wlej wodę do 3/4 wysokości słoika.
- Garnek przykryj i podgrzewaj przez około 15 minut, aż do zagotowania wody.
- Ostrożnie wyjmuj słoiki i ustawiaj je na ścierce bawełnianej dnem do góry. Powinny całkowicie wystygnąć. Wtedy można je przełożyć do spiżarni.