Lepszych gęsich udek nie znajdziesz. To pozycja obowiązkowa w listopadzie
Gęsina w Polsce odeszła nieco w zapomnienie, ustępując znacznie popularniejszemu kurczakowi czy indykowi. Przed laty pojawiają się jednak znacznie częściej w domach, w szczególności w jesienno-zimowym okresie i na specjalne okazje.
15.11.2024 09:54
Upieczenie całej gęsi może być dużym wyzwaniem, ale przygotowanie samych nóżek jest o wiele prostsze. Wyglądają efektownie i za każdym razem robią wrażenie na gościach. Mięso jest soczyste, miękkie i tak smaczne, że każdy od razu pokocha gęsinę. Warto przypomnieć sobie o tym ptaku nie tylko wtedy, gdy zobaczymy go w karcie restauracji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pieczone udka z gęsi
Mięso gęsi ma bardziej wyrazisty smak niż np. kurczak czy indyk. Jest pełne głębi i aromatu, który przypomina nieco dziczyznę. Jest dość tłuste, dzięki czemu mięso po upieczeniu jest soczyste i kruche. To danie idealne na rodzinne spotkania, święta czy smaczne obiady w gronie najbliższych.
Połączenie delikatnego mięsa z jabłkami i ziołami przypadnie do gustu całej rodzinie. Najlepiej wybrać jabłka twarde, soczyste i kwaśne, takie jak ligol. Jedną z największych przyjemności przy jedzeniu gęsich udek jest chrupiąca, złocista skórka, która powstaje w trakcie pieczenia.
Mięsa nie nacieramy przed pieczeniem, żeby nie spaliły się w piekarniku, a czosnek nie stał się gorzki. Zepsułoby to cały efekt chrupiącej, pysznej skórki.
Składniki:
- 2 kg nóg gęsi,
- 600 g jabłek,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżeczki majeranku,
- 1/2 łyżeczki rozmarynu,
- 1/2 łyżeczki tymianku,
- 2 ziarenka jałowca,
- 1 łyżeczka soli,
- woda.
Sposób przygotowania:
- Jabłka pokrój w średniej wielkości kostkę, usuwając gniazda nasienne. Przełóż do żaroodpornego naczynia i polej sokiem z cytryny.
- W moździerzu rozetrzyj wszystkie przyprawy, wraz z solą. Sól jest twarda i ułatwia rozdrabnianie przypraw.
- Mieszankę przypraw dodaj do jabłek wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i wymieszaj.
- Na wierzchu ułóż udka, skórą do góry.
- Odstaw do marynowania na 3-4 godziny, a najlepiej przez całą noc.
- Godzinę przed pieczeniem wyjmij mięso z piekarnika, aby złapało nieco temperatury pokojowej i natrzyj je solą.
- Wlej wodę do naczynia żaroodpornego tak, by wypełniła 1,5 cm wysokości naczynia.
- Przykryj naczynie i piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez ok. 1,5 godziny.
- Po tym czasie zdejmij pokrywkę, obniż temperaturę do 160 stopni Celsjusza i włącz termoobieg. Piecz, aż skórka będzie chrupiąca, zwykle jest to mniej więcej 10 minut.
Gotowe udka z gęsi podaj z ziemniakami, kluskami lub kopytkami i ulubioną surówką. Świetnie sprawdzi się tutaj ta z buraczków lub czerwonej kapusty. Smacznego!