Lubisz lasagne? Koniecznie wypróbuj wersji ze szpinakiem i grzybami
Tak kremowej i delikatnej lasagne jeszcze nie jadłam. Dosłownie rozpływa się w ustach. Co więcej, jej przygotowanie to prawdziwa bułka z masłem.
25.02.2024 | aktual.: 25.02.2024 12:03
Szukasz pomysłu na smaczny i ciekawy obiad? Masz dość gotowania na okrągło ziemniaków, smażenia mielonych i lepienia pierogów? Postaw na klasyk kuchni włoskiej z ciekawym akcentem.
Zamiast tradycyjnej lasagne z mięsno-pomidorowym farszem, przygotuj ją w lżejszej formie z dodatkiem świeżego szpinaku i grzybów. Gwarantuję ci, że taka kombinacja smakowa przypadnie wszystkim do gustu już od pierwszego kęsa. Co więcej, danie w takim wydaniu przygotujesz dużo szybciej. Jest to więc idealny pomysł na domowy obiad w środku zapracowanego tygodnia.
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lasagne w takim wydaniu serwuję bardzo często. Moi bliscy są nią zachwyceni!
Składniki:
- 8 płatów makaronu lasagne,
- 300 g pieczarek,
- oliwa z oliwek do smażenia,
- przyprawy: sól i pieprz według uznania,
- 1 cebula,
- 40 g masła,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 250 ml mleka,
- 100 g parmezanu,
- 1 łyżeczka pieprzu,
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej,
- 100 g szpinaku baby,
- 250 g mozzarelli.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania pieczarek. Najpierw je obieram, po czym kroję w cienkie plastry. Następnie podsmażam je przez 10 minut na dobrze rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy z oliwek.
W międzyczasie grzyby doprawiam przy pomocy soli i pieprzu. Kiedy są już gotowe, zdejmuję je z patelni i odkładam na bok.
Krok 2. Na tej samej patelni przygotowuję kremowy sos. Zaczynam od roztopienia masła. Po chwili wrzucam do urządzenia obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Jako kolejne składniki dodaję: mąkę, mleko oraz parmezan. Składniki łączę przy pomocy rózgi kuchennej.
Kiedy sos jest już gęsty i aksamitny, doprawiam go przy pomocy pieprzu i gałki muszkatołowej.
Krok 3. Gotową mieszankę rozprowadzam na dnie formy do pieczenia. Następnie układam w środku surowe plastry makaronu, świeże liście szpinaku, podsmażone na patelni grzyby, startą na tarce mozzarellę oraz kolejną warstwę makaronu.
Krok 4. Cały proces powtarzam dwukrotnie. Na ostatniej warstwie makaronu rozprowadzam kremowy sos, całe danie posypuję serem i dodatkowo układam na wierzchu pojedyncze kawałki grzybów.
Danie w takim wydaniu trafia następnie do rozgrzanego piekarnika na 40 minut. Urządzenie w tym czasie ma pracować w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Po 10 minutach pieczenia, formę przykrywam folią aluminiową.
Krok 5. Gotowe danie dekoruję świeżą natką pietruszki i dzielę je na mniejsze kawałki. I to wszystko, smacznego!