Lubisz naleśniki? Spróbuj tych z gara, a przepadniesz bez reszty
Naszła cię ochota na grube i puszyste naleśniki? Wypróbuj przepis na lubelskie naleśniki z gara, a nie zapomnisz ich smaku przez długi czas. Cały sekret tkwi w jednym składniku, który najprawdopodobniej masz już w swojej kuchni.
21.02.2024 | aktual.: 13.06.2024 09:52
Cienkie, grube, puszyste, elastyczne. Na słono, na słodko, zapiekane. Mowa o naleśnikach. Można przygotować je na setki różnych sposobów. To danie nigdy się nie nudzi. Przedstawiamy wariację na temat naleśników, która podawana jest na Lubelszczyźnie.
To naleśniki "z gara", które po upieczeniu przypominają puszysty biszkopt. Możesz wykorzystać je do przygotowania fantastycznego tortu naleśnikowego, jednak równie dobrze smakują z wytrawnym farszem. Poznaj prosty przepis.
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska kuchnia regionalna to bogactwo smaków
W Polsce znajduje się aż 25 różnych regionów. Każdy z nich ma wyjątkową historię, język, przyzwyczajenia, a także kuchnię. Skupmy się na Lubelszczyźnie. Ten region słynie z pięknych widoków, a także smacznych dań. Proziaki, cebularze, kulebiak czy pieczone pirogi to najsłynniejsze dania typowe dla lubelskiej kuchni.
Historia kuchni lubelskiej zaczyna się już w XV wieku, kiedy to w Lublinie odbywały się słynne na całą Polskę jarmarki. Lublin był miastem wielokulturowym, co ma odzwierciedlenie w regionalnej kuchni. Widać w niej wpływy żydowskie, chłopskie i szlacheckie.
Choć Lubelszczyzna słynie z cebularzy, kuchnia regionalna jest w stanie zaoferować nam znacznie więcej niż puszyste bułeczki z cebulą. Oprócz wspomnianych już proziaków, pirogów, kulebiaka czy kaczki po Zamojsku mieszkańcy Lubelszczyzny zajadali się naleśnikami "z gara". To puszyste i grube naleśniki, które w smaku przypominają biszkopt. Wyjaśniamy, jak je przygotować.
Naleśniki "z gara" — przepis
Składniki:
- 500 g mąki pszennej,
- 30 g świeżych drożdży,
- 30 g cukru,
- szczypta soli,
- 750 ml mleka,
- masło,
- 3 jajka.
Przygotowanie:
- W dużej misce umieść mąkę, rozkruszone drożdże, cukier, sól, mleko i jajka. Wymieszaj je ze sobą dokładnie i odstaw miskę w ciepłe miejsce na 20-30 minut.
- Na patelni rozpuść masło i rozprowadź na nim ciasto. Smaż naleśniki z obu stron, aż staną się rumiane.
- Podawaj jeszcze ciepłe. Możesz wykorzystać je do przygotowania tortu naleśnikowego, ale placki smakują równie dobrze z dżemem, kremem, twarożkiem czy wytrawnym farszem.