PoradyMagda Gessler robi ważną rzecz po zagnieceniu ciasta. Świetnie się lepi i nie rozpada w gotowaniu

Magda Gessler robi ważną rzecz po zagnieceniu ciasta. Świetnie się lepi i nie rozpada w gotowaniu

Przepis na ciasto na pierogi Magdy Gessler jest niezwykle prosty. Spokojnie można go polecić nawet osobom, które jeszcze nigdy same go nie robiły. Ważne są tu proporcje składników, ale i pewien trik.

Sposób Magdy Gessler na ciasto na pierogi
Sposób Magdy Gessler na ciasto na pierogi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Damian Pawlos

15.12.2024 16:18

Przed świętami przepisów na pierogi i porad na temat tego, jak przygotować tę tradycyjną potrawę, nie brakuje. Magda Gessler od lat trzyma się swojej receptury, często promuje ją także w programie "Kuchenne rewolucje". Jest to receptura dostosowana nawet dla osób początkujących, które nigdy nie zagniatały ciasta. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tylko trzy składniki

Magda Gessler jest zwolenniczką najprostszego ciasta na pierogi, które składa się tylko z trzech składników: mąki, wody i szczypty soli. Tylko tyle wystarczy, według znanej restauratorki, by powstało mięciutkie i delikatne ciasto. Pomija ona w swojej recepturze często spotykane jajko czy tłuszcz, taki jak olej lub masło. Twierdzi, że to prostsze ciasto jest najbardziej elastyczne i łatwiej umieścić w nim jak najwięcej farszu.

Na pewno się nie rozpadną

Oprócz tego, że Magda Gessler radzi trzymać się tego prostego przepisu, poleca też dwa triki. Powodują one, że gluten zawarty w mące lepiej "pracuje", co przekłada się na konsystencję ciasta. Pierwszy to tzw. zaparzanie mąki. Ekspertka wlewa do niej gorącą wodę, co powoduje, że ciasto jest bardziej elastyczne. Na początku można sobie pomóc widelcem, a gdy woda przestygnie, dopiero zarabiać ciasto rękami. Trzeba robić to tak długo, by odchodziło od dłoni.

Drugą ważną radą od Magdy Gessler jest to, że nie można zapomnieć o "leżakowaniu". Ciasto po wyrobieniu należy przykryć i powinno poleżeć co najmniej pół godziny, zanim zaczniemy je wałkować. Ten proces sprawia, że pierogi są bardziej delikatne w smaku. Z kolei struktura ciasta jest zwarta i elastyczna, dzięki temu nie ma mowy, by się rozpadały podczas gotowania.

Wybrane dla Ciebie