Mega zakręcone ciasto w dwóch kolorach. Jest tak dobre, że znika do ostatniego okruszka
Tym razem przychodzę z przepisem, który na pewno zawróci ci w głowie. Tak zakręconego ciasta jeszcze nie widziałeś. Do tego genialnie smakuje!
14.01.2024 | aktual.: 15.03.2024 13:54
Jeśli śledzisz moje artykuły od dłuższego czasu, to doskonale wiesz, że w moim sercu jest specjalne miejsce dla domowych wypieków i deserów. Po prostu kocham tę dziedzinę sztuki kulinarnej, a praca nad nową recepturą to dla mnie czysta przyjemność i największa przygoda.
Dziś również zabieram cię w podróż do świata pysznych wypieków domowej roboty. Dlatego przygotuj się już na starcie, że będzie się działo. Tak pysznego, ciekawie wyglądającego i mega oryginalnego ciasta nie możesz przegapić. Efekt końcowy wręcz zapiera dech w piersi i na pewno w twojej głowie pojawi się od razu pytanie — jak zrobić takie cudo? Już odpowiadam, z naszym przepisem zadanie to będzie proste jak bułka z masłem!
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
Dwukolorowe i zakręcone na maksa ciasto wygląda jak prawdziwe dzieło sztuki. Ślinka cieknie od samego patrzenia!
Składniki:
- 250 ml mleka,
- 200 ml oleju roślinnego,
- 200 ml wody,
- 7 g suchych drożdży,
- 2 łyżki cukru,
- 750 g mąki pszennej,
- 1 żółtko,
- 2 łyżki kakao,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- mleko do posmarowania.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania ciasta drożdżowego. W tym celu łączę ze sobą mleko, cukier, suche drożdże, wodę, olej roślinny, mąkę pszenną oraz jedno żółtko.
Składniki wyrabiam w jednolite i gładkie ciasto przy pomocy robota kuchennego.
Krok 2. Kiedy ciasto jest już gotowe, dzielę je na dwie części. Do pierwszej połówki dodaję dodatkowo 2 łyżki mąki, zaś do drugiej kakao. Oba ciasta przekładam następnie do miski i przykrywam folią spożywczą, po czym odstawiam je w ciepłe miejsce na 40 minut do wyrośnięcia.
Krok 3. Po tym czasie dzielę każde ciasto na 4 mniejsze części. Najpierw rozwałkowuję na cienki placek jasne ciasto, a następnie robię to samo z ciemnym ciastem.
Krok 4. To jednak nie koniec pracy na dziś, bo rozwałkowane ciasto z dodatkiem kakao układam bezpośrednio na jasnym cieście. Następnie przy pomocy radełka do pizzy robię poziome nacięcia praktycznie przez całą długość. Zostawiam tylko cienki pionowy pas po lewej stronie, który ma być nienaruszony.
Krok 5. Powstałe odnogi skręcam w spiralki, po czym zaczynając od lewej strony i całego boku, składam ciasto w ciasny rulon.
Krok 6. Gotowy kawałek przekładam następnie do formy do pieczenia i cały proces powtarzam kilka razy, do wypełnienia naczynia w 100 procentach. Na koniec zakręcone kawałki ciasta drożdżowego smaruję delikatnie mlekiem i odstawiam je do ponownego wyrośnięcia. Tym razem na 20 minut.
Krok 7. Dopiero po tym czasie wkładam ciasto do rozgrzanego piekarnika na 50 minut. W tym czasie urządzenie ma pracować w temp. 180 stopni Celsjusza. Gotowe ciasto posypuję cukrem pudrem i to wszystko, smacznego!