Mieszam mak z budyniem i posypuję kruszonką. Bliscy już nie chcą innego makowca na święta
To ciasto wychodzi za każdym razem i smakuje wręcz wybornie. Przepis na pewno spodoba się zarówno tobie, jak i twoim bliskim. Oto jak przyrządzić makowiec budyniowy, który zrobi furorę na każdej Wigilii. To kolejny rok, w którym moi bliscy proszę mnie o jego przygotowanie!
22.12.2023 | aktual.: 22.12.2023 19:33
Jesteś fanem makowca? Ja tak, więc co roku wprost nie mogę się doczekać Wigilii, na której będę mógł się nim zajadać. Muszę jednak przyznać, że nie zawsze mam czas na przygotowanie makowej rolady. Na szczęście znam przepis, który wtedy wcielam w życie i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Po pewnym czasie ta "alternatywa" stała się dla mnie wyborem numer jeden jeśli chodzi o świąteczne ciasta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Makowiec budyniowy to wyjątkowa kreacja, która — jak sama nazwa wskazuje — łączy ze sobą dwa składniki rzadko pojawiające się w duecie. Ciasto prezentuje się doskonale, jest znacznie łatwiejsze i szybsze w przygotowaniu, niż klasyczne makowce. Ponieważ rodzina już kolejny raz się o niego upomina, nie pozostaje mi nic innego, jak przyrządzić go również w tym roku. Tobie polecam to samo!
Makowiec budyniowy
Składniki:
- 200 g masła,
- 1 jajko,
- 400 g mąki pszennej,
- szczypta soli,
- 1,5 szklanki cukru,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 3 szklanki mleka,
- 2 budynie w proszku,
- 250 g mielonego maku,
- kilka kropli aromatu migdałowego,
- 1 łyżeczka cukru waniliowego,
- bułka tarta,
- cukier puder.
Sposób przygotowania:
- Mąkę i proszek do pieczenia przesiewam przez sito. Następnie łączę te składniki ze szklanką cukru i szczyptą soli, a w kolejnym kroku — z zimnym masłem i jajkiem.
- Składniki zagniatam do powstania jednolitego ciasta. Formuję z niego kulę, zabezpieczam folią spożywczą i wkładam do lodówki.
- W jednej szklance mleka rozpuszczam budynie. Pozostałą część mlecznego napoju przelewam do garnuszka, zagotowuje z połową szklanką cukru i cukrem waniliowym. Następnie dolewam przygotowany budyń i mieszam.
- Kiedy masa zgęstnieje, wsypuje do niej mak i dodaję aromat migdałowy. Odstawiam do ostygnięcia.
- Formę do pieczenia smaruję masłem i posypuję bułką tartą. 2/3 przygotowanego wcześniej ciasta przeznaczam na wylepienie dna i brzegów formy. Do środka wlewam budyń makowy. Resztę ciasta kruszę na wierzch. Piekę 50 minut w 180 stopniach, studzę i podaję z cukrem pudrem.