Moja ciocia robi wyjątkowe gołąbki z genialnym farszem. Każdy się nimi zachwyca
Tym razem przychodzę z propozycją dla prawdziwych fanów gołąbków. Jeśli więc zaliczasz się do tego grona, koniecznie musisz sprawdzić, co takiego przygotowałam. Będzie smacznie, oryginalnie i ciekawie!
13.05.2024 07:34
Gołąbki to jedno z dań, bez którego nie sposób wyobrazić sobie polskiej kuchni. I choć najbardziej znana i powszechnie stosowana jest receptura z mięsno-ryżowym farszem, warto od czasu do czasu zgłębić temat jeszcze bardziej i poszukać ciekawych alternatyw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak się okazuje, niesamowite propozycje na przygotowanie gołąbków w nowym wydaniu można znaleźć wśród przepisów kuchni regionalnych naszej ojczyzny. I nie inaczej jest w przypadku genialnych gołąbków jaglaków, które robi m.in. moja ciocia Kazia. W liściach kapusty czeka niesamowita kombinacja kiszonej kapusty z kaszą jaglaną. W połączeniu z sosem grzybowych to już prawdziwa poezja smaków. Nic więc dziwnego, że danie to w 2021 roku zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii "Gotowe dania i potrawy". Ciekawy przepis wywodzi się z województwa mazowieckiego — ziemi kozienickiej.
Gołąbki jaglaki to prawdziwa poezja smaków. Wręcz nie sposób się im oprzeć, takie są dobre!
Składniki:
Farsz:
- 600 g kiszonej kapusty,
- 200 g surowej kaszy jaglanej,
- 1 cebula,
- 1 jajko,
- 1 łyżka miodu.
Pozostałe składniki na gołąbki:
- 15 liści sparzonej białej kapusty,
- około 800 ml bulionu.
Sos grzybowy:
- 20 g masła,
- 1 cebula,
- 50 g suszonych grzybów — wcześniej namoczonych,
- 1 szkl. wody z namoczonych grzybów,
- 2 liście laurowe,
- 3 szt. ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka soli,
- 1/2 łyżeczki pieprzu,
- 200 ml śmietanki 30 proc.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Pracę nad przepisem rozpoczynam od przygotowania farszu do przyszłych gołąbków. W tym celu najpierw siekam drobno kiszoną kapustę, po czym łączę ją z surową kaszą jaglaną, obraną i drobno pokrojoną cebulą, jajkiem oraz miodem. Składniki dokładnie mieszam przy pomocy kuchennej szpatułki, aby dobrze się połączyły.
Krok 2. W międzyczasie sparzam też liście białej kapusty. Następnie na każdym takim elemencie układam część farszu i zwijam w ciasny rulon. Tym samym uzyskuje ciekawy kształt gołąbków.
Krok 3. Wszystkie gołąbki przekładam do patelni o średnicy 28 cm, po czym zalewam je domowej roboty bulionem i duszę w ten sposób pod przykryciem przez 30 minut.
Krok 4. Teraz przechodzę do przygotowania sosu na bazie grzybów suszonych. W tym przypadku wcześniej moczę je przez kilka godzin w wodzie. Następnie na rozgrzaną i natłuszczoną patelnię wrzucam drobno pokrojoną cebulę. Po chwili dodaję też grzyby oraz wodę, w której moczyły się skarby lasu.
Krok 5. Nie zapominam również o przyprawach: liściach laurowych, zielu angielskim, soli oraz pieprzu. Na koniec mieszankę z patelni łączę ze śmietanką i gotuję jeszcze przez kilka minut.
Krok 6. Gotowe gołąbki polewam sosem grzybowym i posypuję świeżą natką pietruszki. I to wszystko, smacznego!