Moja mama robi najlepsze pierogi z truskawkami. Nawet nie liczę dokładek

Pierogi z soczystymi truskawkami
Pierogi z soczystymi truskawkami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | OlgaKriger

28.05.2024 16:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To danie gubi mnie wiosną. Na szczęście pierogów z truskawkami nie je się bardzo często. Jednak to zdecydowanie jedna z najlepszych wersji tego dania na słodko. Kto już jadł w tym roku? Kto planuje zrobić? Mam kilka porad od mojej mamy, która jest mistrzynią pierogów. Nikt nie oprze się dodatkowej porcji.

Pierogi z truskawkami to tradycyjne letnie danie. Wielu z nas kojarzy się z wakacjami i beztroskim czasem u babci. Lista składników jest krótka, przepis prosty, a jednak pierogi nie zawsze nam wychodzą. O czym trzeba pamiętać?

Przy pierogach liczy się wprawa

Choć mamy dopiero początek sezonu na truskawki, już warto pomyśleć o pierogach. Nie tylko dlatego, że są pyszne. Tutaj liczy się wprawa. Im częściej je robimy, tym wychodzą lepsze. Zacznij teraz, a pod koniec sezonu będziesz już mistrzynią pierogów. Może nie taką, jak moja mama, która lepi je od lat, ale sporo można się nauczyć. Mama przygotowuje pierogi bez użycia żadnych urządzeń czy maszynek. Twierdzi, że tylko utrudniają, zamiast pomóc, ale tutaj każdy ma swoje zdanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciasto na pierogi musi odpocząć

Podstawowy przepis na ciasto na pierogi to tylko mąka, ciepła woda i szczypta soli. Z tych składników wychodzi miękkie i elastyczne. Ale często w recepturach pojawiają się też jajka i tłuszcz, masło lub olej. Jajko dodane do ciasta sprawia, że jest ono odrobinę twardsze, a tłuszcz dodaje mu elastyczności. Do pierogów z owocami warto postawić na te dodatki. Po wyrobieniu ciasto na pierogi trzeba odłożyć, przykryć i poczekać pół godziny. W tym czasie nabierze wilgoci, stanie się bardziej elastyczne i łatwiej je będzie rozwałkować. Odpoczynek w jego przypadku jest bardzo ważny.

Wybieraj soczyste i małe truskawki

Z ciasta, które już odpoczęło, moja mama odrywa małe kawałki i je rozwałkowuje. Twierdzi, że to najlepszy sposób. Można też rozwałkować ciasto na większy placek i wycinać kółeczka, np. szklanką. Najważniejsze, by było cienko rozwałkowane. Pierogi tradycyjnie nadziewamy truskawkami tylko z odrobiną cukru. Warto wybrać soczyste, ale małe owoce. Wtedy nie trzeba ich kroić. Wkładamy ich tyle, by swobodnie sklejać pierogi. Trzeba robić to starannie, bo popękane pierogi niweczą wszystkie przygotowania. Tutaj przydają się maszynki, ale ręcznie można to zrobić również dokładnie.

Jak gotować pierogi z truskawkami?

Pierogi gotujemy w dużym garnku, powinny swobodnie pływać. Wrzucamy je do osolonego wrzątku i od razu lekko mieszamy, co zapobiega przyklejeniu się ich do dna. Gotujemy je kilka minut, do czasu wypłynięcia na powierzchnię. Wyławiamy je łyżką cedzakową. Po przełożeniu na talerz, dodatkowa warto wylać resztki wody. Najlepiej smakują po prostu z kwaśną śmietaną.

Pierogi z truskawkami

Składniki:

  • ok. kg truskawek,
  • 1 kg mąki,
  • szklanka ciepłej wody,
  • jajko,
  • 2 łyżki oleju lub roztopionego masła,
  • szczypta soli,
  • kilka łyżek cukru do smaku,
  • kwaśna śmietana do podania.

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę przesiej, dodaj szczyptę soli, jajko i tłuszcz, potem stopniowo dodawaj wodę i wyrabiaj ciasto, aż będzie sprężyste.
  2. Ciasto odstaw pod przykryciem na 20 minut.
  3. Truskawki przebierz, opłucz i osusz. Pokrój je na mniejsze kawałki.
  4. Ciasto przełóż na stolnicę i rozwałkuj. Wykrawaj z niego krążki na pierogi, np. za pomocą kubka, lub odrywaj małe kawałki, formuj kulki i rozwałkowuj na placki.
  5. Placki nadziewaj truskawkami, posypuj cukrem i starannie zlepiaj.
  6. Pierogi gotuj w osolonym wrzątku, aż wypłyną na powierzchnię (około 3 minuty).
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także