Moje dzieci je uwielbiają. Twierdzą, że są lepsze niż wigilijne ciasta
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć potraw z makiem. Wiadomo, jego ziarenka według ludowych wierzeń symbolizują bogactwo. Pojawiają się w każdym rejonie Polski. Ulubione przez moje dzieci makiełki pochodzą z Wielkopolski.
Makiełki to tradycyjna wigilijna potrawa kuchni wielkopolskiej. Podobne dania znane są też na Śląsku czy na Podlasiu. Ich podstawą jest zawsze słodka masa makowa, doprawiona miodem i bakaliami. Kiedyś była łączona z pieczywem, teraz najpopularniejsza jest wersja z makaronem. To dobry pomysł, by zrobić pyszny i ekonomiczny deser na wigilijną kolację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szybciej czy tradycyjnie?
Tradycyjnie, masa makowa była przygotowana samodzielnie, od podstaw. To oczywiście sprawiało, że makiełki były potrawą wymagającą sporo czasu. Wiele gospodyń przygotowywało też do domowy makaron. Współcześnie jednak znacznie częściej sięgamy po gotowe produkty, co znacznie ułatwia pracę w kuchni. Nie ma problemu z kupieniem dobrej masy makowej, jednak zawsze trzeba zwrócić uwagę, by jej skład był jak najkrótszy. Podobnie jest z makaronem.
Mak jest zdrowy
Na deser makowy warto postawić na wigilijnej kolacji nie tylko ze względu na smak. To jeden ze zdrowszych składników świątecznych dań, a na co dzień często o nim zapominamy. Te maleńkie ziarenka są bogate w mikroelementy. Zawierają wapń, magnez oraz żelazo, dlatego wspierają układ kostny i odpornościowy. Z kolei witaminy z grupy B korzystnie działają na metabolizm i funkcjonowanie układu nerwowego. Ważnym składnikiem maku są też kwasy tłuszczowe omega-6, które są niezbędne dla dobrej pracy mózgu. Mogą one przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu i poprawy krążenia krwi.
Prosty przepis na tradycyjne makiełki
Składniki:
- 1 szklanka makaronu łazanki,
- pół szklanki maku,
- suszone śliwki, morele i daktyle do smaku,
- rodzynki i żurawina do smaku,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki miodu,
- orzechy włoskie, laskowe, migdały do smaku,
- 1 łyżka pomarańczowej skórki kandyzowanej.
Sposób przygotowania:
- Mak wypłucz, zalej wrzątkiem i odstaw na kilka godzin.
- Migdały także zalej wrzątkiem, kiedy przestygną odlej wodą i obierz je z łupinek i drobno posiekaj.
- W cienkie paseczki pokrój suszone owoce. Pozostałe orzechy drobno pokrój.
- Po około 4 godzinach mak przecedź przez sitko i zmiel trzykrotnie w maszynce do mięsa.
- Ugotuj kluski zgodnie z przepisem na opakowaniu.
- W rondelku rozpuścić masło, dodać zmielony mak, miód i pozostałe składniki. Wszystko wymieszaj i podgrzej. Na tym etapie możesz też użyć gotowej masy makowej.
- Masę makową połącz z przestygniętym makaronem.