Najłatwiejszy przepis na makowiec. Nie ma opcji, że się nie uda
Klasyczny zawijany makowiec z ciasta drożdżowego i masą makową z bakaliami to tradycyjny deser, który pojawia się na stołach podczas świąt Bożego Narodzenia. Jest pyszny, ale niezwykle pracochłonny. Jednak miłośnicy maku doceniają także znacznie prostszy wypiek. To ciasto smakuje wspaniale, a robi się je wręcz ekspresowo.
21.11.2024 12:08
Ten makowy wypiek nie wymaga zagniatania ciasta, nie koniecznie trzeba też przygotowywać masę makową. Jednak to, że jego wykonanie jest prostsze, wcale nie oznacza, że ustępuje smakiem tradycyjnemu makowcowi. Wielbiciele maku będą zadowoleni, bo w tym wypieku te ziarenka grają główną rolę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto używać maku?
Ziarna maku można wykorzystywać na wiele sposobów: jako dodatek do sałatek, sosów, ale zdecydowanie najczęściej jest wykorzystywany do wypieków. Kojarzy się też ze świętami Bożego Narodzenia, jest symbolem dobrobytu i pomyślności. Dlatego podczas wigilii warto zjeść makowiec lub kutię.
Mak zawiera błonnik, który wspiera pracę układu pokarmowego. Ma także kwasy omega-3 i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Te składniki wpływają na funkcjonowanie mózgu i układu sercowo-naczyniowego, co czyni mak jest naprawdę wartościowym składnikiem deserów. Choć jest kaloryczny, nie trzeba restrykcyjnie go unikać, a już zwłaszcza w okresie świątecznym.
Owocowy dodatek
Najbardziej znane, proste ciasto z makiem to "makowiec japoński". Ta nazwa się przyjęła, choć sam deser z krajem Kwitnącej Wiśni ma niewiele wspólnego. To domowe ciasto wychodzi idealne wilgotne, wręcz rozpływa się w ustach. Wszystko to zasługa owocowego dodatku. Można też dodać do niego ulubione bakalie.
Ten deser można przygotować w dwóch wersjach. Jedna opcja zakłada samodzielne przygotowanie masy makowej, a druga użycie gotowej. Ta pierwsza, choć bardziej pracochłonna pozwala na doprawienie maku ulubionymi dodatkami. Gotowa masa jest już doprawiona, ale nie jest to też złe rozwiązanie. Wystarczy wybrać taką, która nie zawiera zbyt dużo cukru, a tym bardziej syropu glukozowo-fruktozowego. Powinno w niej być po prostu jak najwięcej maku.
Makowiec japoński
Składniki:
- 400 g mielonego maku lub gotowej masy makowej,
- 5 jabłek,
- 400 ml gorącego mleka,
- 200 g miękkiego masła,
- 300 g cukru,
- 8 jajek,
- 200 g kaszy manny,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 20 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 100 g orzechów włoskich, laskowych, migdałów,
- szczypta soli.
Polewa czekoladowa:
- 200 g czekolady deserowej,
- 200 ml śmietanki 30 proc.
Sposób przygotowania:
- Zacznij od zalania zmielonego maku gorącym mlekiem. Dokładnie go wymieszaj i odstaw. Stygnąc, wchłonie płyn i napęcznieje. Jeśli używasz gotowej masy, przełóż ją do misy i wymieszaj.
- Jabłka umyj, obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
- Utrzyj masło z cukrem, a potem dodawaj żółtka i miksuj do uzyskania gładkiej masy.
- Dodaj do masy kaszę mannę i proszek do pieczenia. Starannie mieszaj i dodawaj stopniowo mak.
- Do masy dorzuć posiekane orzechy i kandyzowaną skórkę pomarańczową.
- Do masy dodaj jabłka, wymieszaj.
- Ubij białka z dodatkiem soli. Sztywną pianę delikatnie wmieszaj do masy makowej.
- Ciasto wlej do formy o wymiarach 20 cm x 30 cm, wyłożonej papierem do pieczenia.
- Ciasto piecz przez 60 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza.
- Podgrzej śmietankę, rozpuść w niej czekoladę i wymieszaj. Polewą rozprowadź na przestudzonym cieście.