Na jarmarkach świątecznych ludzie zajadają aż miło. W domu zrobisz jeszcze lepsze
Pączki to jeden z naszych ulubionych deserów, a sezon na nie zaczyna się właśnie teraz. Ten tradycyjny przysmak pojawia się na jarmarkach świątecznych nie tylko w wersji na słodko, którą dobrze znamy. Nowością są pączki wytrawne z dodatkiem natychmiast kojarzącym się ze smakami wigilijnymi.
08.12.2024 12:46
Bez jakich smaków nie wyobrażamy sobie wigilijnej kolacji? Jest ich całkiem sporo, ale na pewno wśród nich wymienimy kapustę z grzybami. Często w wersji postnej podawana jest jako jedno z dań, jest także wyśmienitym farszem do pierogów, pasztecików czy uszek. Okazuje się, że sprawdza się także jako nadzienie do pączków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wytrawne pączki to przebój z jarmarku świątecznego
Pomysł na pączki z kapustą narodził się w Szczecinie. Taki wypiek doskonale pasuje do czerwonego barszczu. I choć powstały spontanicznie, okazały się strzałem w dziesiątkę i już uważa się, że mogą stać się częścią świątecznej tradycji. W tamtym roku podbiły sieć i stały się hitem na świątecznym jarmarku. W tym sezonie powróciły.
Okazuje się, że ciasto drożdżowe świetnie pasuje do kwaskowatego nadzienia z kapusty. Takie pączki to na pewno dobry pomysł, kiedy chcesz podać oryginalny dodatek do barszczu czerwonego. Może konkurować z pasztecikami, krokietami czy uszkami. Na przygotowanie takich pączków na pewno trzeba poświęcić trochę czasu. Jednak jeśli masz wprawę w smażeniu pączków ze słodkim nadzieniem, te nie powinny sprawić ci najmniejszego kłopotu.
Pączki z nadzieniem z kapusty
Składniki:
- 500 g mąki,
- 50 g świeżych drożdży,
- 250 ml mleka,
- 100 g masła,
- 1 jajka,
- 4 żółtko,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka cukru,
- olej lub smalec do smażenia.
Farsz:
- 300 g kiszonej kapusty,
- pół szklanki suszonych grzybów,
- kminek do smaku,
- sól i pieprz do smaku,
- 2 liście laurowe,
- ziele angielskie do smaku,
- sos sojowy do smaku, opcjonalnie.
Sposób przygotowania:
- Suszone grzyby zalej ciepłą wodą na kilka godzin, potem gotuj je przez około 20 minut.
- Kapustę kiszoną odciśnij z soku i drobno pokrój. Ugotuj ją potem do miękkości wraz z przyprawami.
- Po około godzinie gotowania kapusty, dodaj grzyby wraz z wywarem, w którym się gotowały. Duś jeszcze około pół godziny.
- Na koniec dopraw kapustę sosem sojowym, solą i pieprzem. Farsz odstaw do ostygnięcia.
- Przygotowanie ciasta na pączki rozpocznij od zaczynu: podgrzane mleko (125 ml) wymieszaj z drożdżami, cukrem i 2 łyżkami mąki. Odstaw do wyrośnięcia.
- Masło rozpuść i wystudź. Z żółtek, jajka, pozostałego mleka i maki wyrabiaj ciasto, wlej wrośnięty rozczyn. Pod koniec wyrabiania wlej masło.
- Po około kwadransie, gdy ciasto będzie odchodzić od dłoni, przykryj je ściereczką i odstaw na około godzinę do wyrośnięcia.
- Ciasto wyłóż je na podsypaną mąką stolnicę, odrywaj z niego kulki, które rozpłaszczaj.
- Na placki wykładaj farsz i formuj pączki. Możesz posmarować je roztrzepanym jajkiem. Odstaw do wyrośnięcia.
- Smaż je na rozgrzanym tłuszczu po kilka minut z każdej strony. Wykładaj najlepiej na papierowy ręcznik, by wchłonął nadmiar tłuszczu.