Na tymbaliki babci przychodziła cała wieś. Po latach zdradziła swój przepis
Dla niektórych to relikt przeszłości, ale wiele osób wciąż tymbaliki uznaje za prawdziwy rarytas. Absolutną mistrzynią galaretki z kurczakiem i warzywami była i jest moja babcia. Kto chociaż raz spróbował jej przepisu, nie sięgnął więcej po inny.
08.09.2024 | aktual.: 08.09.2024 14:08
Galarety z mięsem i warzywami był dawniej nieodzownym elementem każdej prywatki, wesela czy rodzinnych spotkań. Miękkie tymbaliki przygotowywano z dodatkiem mięsa z kurczaka, warzyw oraz jajka. Kiedy moja babcia zabierała się za przygotowanie, wszystkie sąsiadki i znajome ze wsi nagle przypominały sobie o odwiedzinach — każdy chciał załapać się na porcję. Kiedy byłam młodsza, absolutnie nie rozumiałam fenomenu. To jednak danie, do którego niektórzy muszą dorosnąć. A gdy już to zrobią, najlepiej wybrać sprawdzony przepis mojej babci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tymbaliki drobiowe
Tradycyjna potrawa swoją nazwę ma od francuskiego słowa timbale oznaczającego "kociołek". Tymbaliki to danie spod rąk zaradnych i pomysłowych gospodyń domowych. Można ją przygotować z resztek po gotowaniu rosołu, co pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć ilość marnowanego jedzenia.
Gotowe tymbaliki najlepiej podać z kawałkiem cytryny do skropienia lub z sosem tatarskim. Można je również skropić octem i dodać kawałek chleba.
Składniki:
- 1 litr bulionu drobiowego (może być rosół),
- 2 filety z kurczaka,
- 2/3 szklanki ugotowanej, pokrojonej w kostkę marchewki,
- 2/3 szklanki zielonego groszku,
- 2/3 szklanki kukurydzy z puszki,
- kilka kawałków papryki marynowanej,
- posiekana natka pietruszki,
- ok. 2 łyżki żelatyny.
Sposób przygotowania:
- Z gotujących się filetów z kurczaka przygotuj aromatyczny bulion. Możesz dodać do niego ulubione warzywa, takie jak marchewka, pietruszka czy seler.
- Ugotowane mięso i warzywa pokrój w niewielką kostkę. Paprykę marynowaną również pokrój.
- Rozpuść żelatynę w gorącym bulionie zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Na dno foremek wyłóż warstwę warzyw, następnie mięsa i ponownie warzyw. Na wierzch posyp posiekaną natką pietruszki.
- Zalej przygotowane warstwy gorącym bulionem z rozpuszczoną żelatyną.
- Wstaw foremki do lodówki na co najmniej 3 godziny, aż galaretka całkowicie stężeje.
Tymbaliki możesz przygotować w różnych formach, np. w pucharkach, szklaneczkach czy foremkach do muffinek. Przełóż je po stężeniu na półmisek i podawaj na zimno. Smacznego!